יום שבת, 26 בינואר 2013 מניעת מרעה באום אל עמד, הדיפה נוספת מאום אל עראייס וביקור בשטח אש פעיל בשדות ג’ינבה

פעילים יצאו לליווי רועים מהכפר אום אל עמד, שאדמותיו החקלאיות גובלות בהתנחלות עתניאל. אנשי הכפר חזרו בשנה האחרונה לממש את זכויותיהם בקרקעות הסמוכות להתנחלות ופעילי תעאיוש מלווים ותומכים בהם בפעילות בשטח ובעימותים מול הצבא והמתנחלים. גם השבת ירדנו מהכפר עם כמה רועים ושני עדרי כבשים גדולים והגענו לאזור המדובר. כעבור כמה דקות הבחין בנוכחותנו השומר והזעיק את הצבא לאזור. במקביל הגיעו כמה מתושבי היישוב, חמושים ברובים ואקדחים, והחלו לעשות דרכם במורד המדרון אלינו, בעוד החיילים מתגלגלים גם הם לאיטם מטה.

אחד מקציני יחידת המילואים שמוצבת באזור ברך לשלום והודיע לנו שהרעייה באזור אסורה מכיוון שהיא קרובה מדי לגבול שטח ההתנחלות ונוכחותנו מעלה חשש לחיכוך עם המתנחלים. בזמן שהתווכחנו איתו על אי החוקיות של הסילוקים החוזרים והנשנים מהשטח (ומשטחים נוספים רבים כמותו) החל אחד המתנחלים לנסות להבריח את הכבשים ואף בעט באחת מהן. החיילים הסיגו אותו מעט אחורה אך עמדו בדרישתם שנעזוב את המקום, דרישה לה סירבנו בנימוס. בהמשך הגיעו כוחות משטרה וצבא נוספים, והוצא לשטח צו שטח צבאי סגור, אותו תיעדנו לפני שעזבנו יחד עם הרועים. סגירת השטח בצו היא אמצעי משפטי שנוי במחלוקת, אשר היועץ המשפטי של אוגדת איו”ש הנחה את הצבא שלא להשתמש בו באופן שרירותי כדי למנוע גישה ממקומיים לאדמות חקלאיות אלא רק כאשר ישנה סכנה ביטחונית ורק כאשר אין ברירה אחרת.

בשדות אום אל עמאד

באותו הזמן פעילים אחרים התלוו אל משפחות פלסטיניות המתגוררות בסמוך למאחז הלא מורשה מצפה יאיר אל חלקת אדמה בשם אום אל עראייס, בה חודשים שהצבא והמינהל האזרחי מונעים מהחקלאים הפלסטינים לעבד את הקרקע ומאפשרים למתנחלים לעבד אדמות לא להם. בשבת הקודמת נעצרו בחלקה זו עשרה פלסטינים (בהם אישה ותינוקת) וחמש פעילות תעאיוש שניסו להגיע לאדמות. בדרכם למקום עוכב רכב הפעילים בידי המשטרה, בדקו תעודות זהות ושחררו מעין אזהרה כללית מפני הסתבכות עם החוק. בהגיעם לשטח גילו הפעילים והמקומיים שהצבא הכריז כבר מראש על האדמות כשטח צבאי סגור והודיע שכל מי שיעז להמשיך יעצר במקום.

שוטרי משמר הגבול מפנים פלסטינים מאדמותיהם באום אל עראייס

בהמשך חלק מהפעילות עשו את דרכן אל הכפר הרוחק ג’ינבה, הנמצא באזור שהוגדר בידי הצבא כ-“שטח אש 918” . מזה כשבוע מתאמן הצבא באדמות הכפר וגורם נזק לשדות מעובדים. עתיד הכפר וכפרים נוספים הנמצאים באזור נמצא במאבק משפטי, בו מבקש משרד הביטחון לפנות חלק גדול מהתושבים הפלסטיניים ולהרוס את כפריהם.

מחנה צבאי ארעי בשדות ג'ינבה

מחנה צבאי ארעי בשדות ג'ינבה

שימו לב לסימנים שהשאירו רכבי הצבא בשדה