יום שבת, 6 באפריל 2013 עוד מעצר בלתי חוקי באדמות ח’אלי, וחוויות אחרות

כמה פעילים יצאו לחלקה שסמוך לה הוקם המאחז הבלתי חוקי אביגיל, לליווי רועה תושב כפרון המערות אל מופקרה. המרעה עבר בשלום, ואחת הפעילות אף הצליחה לתעד לאור יום את המשך הבנייה הבלתי חוקית במאחז, לאחר שכמה ימים לפני כן ניסיון של פעילים לתעד את העבירה בלילה גרר את עיכובם למחרת בידי משטרת ישראל בעילה של הפרת הסדר הציבורי. על פי המשטרה, כפי שנראה בסרטון הבא, שמירה על הסדר הציבורי משמעה עידוד ותחזוק יומיומי של גילויי הפרה בוטים של החוק הישראלי עצמו.

מה שניתן היה לחשוב שהוא מתיחה של ה-1 באפריל.. אך משטרת המתנחלים, היא לגמרי רצינית!

פעילים אחרים יצאו לחלקה שסמוך לה נבנתה ההתנחלות החוקית אליבא דמדינת ישראל סוסיא, השייכת למשפחת חושיא. בני המשפחה ביקשו לטפל בעצים ששתלו בחלקה הסמוכה לחורשת האורנים. בעניין חלקה זו התקיים לאחרונה דיון בבית המשפט הישראלי שהסתיים בהכרעה כי היא נמצאת בבעלות המשפחה והם רשאים לעבדה. אולם, עם הגיעם למקום הסבירו להם שוטרי מג”ב שבחלקה התגלו עצים נוספים, אותם כנראה שתלו המתנחלים, ולכן המשפחה מתבקשת להמתין ולא לטפל בעציה עד להכרעה נוספת. המשפחה החליטה להישמע לבקשת מג”ב, ופנתה לבצע חריש בחלקות נוספות השייכות לה, בהן לא שתלו המתנחלים עצים, וגם לקטוף קצת זעתר.

צילום: גיא הירשפלד

קבוצה שלישית של פעילים יצאה לסביבת א-טוואני, לאדמות ח’אלי שסמוך להן נבנתה ההתנחלות מעון.

צילום: גיא הירשפלד

בעלי האדמה ביקשו לרדת אל הואדי כדי לקצור בידיהם את יבולם, אולם נגדם הוצא צו שטח צבאי סגור, למרות שכל מתנחל לא נראה באופק וזאת בניגוד לפסיקת בג”צ מלפני שנים ספורות, שאסרה הכרזה על שטח צבאי סגור העלולה למנוע עבודה של תושבים על אדמתם, אלא אם נשקפת סכנה מוחשית לעימות אלים. אחד מבעלי האדמה הפלסטינים נעצר, ושוחרר כעבור שעות ספורות.

אלבום תמונות של המעצר אותו צילמו חברינו הפעילים האיטלקים המסורים המתגוררים בא-טוואני כל ימות השנה

קבוצה אחרונה של פעילים יצאה לאדמות אום אל עמד, שסמוך להן נבנתה ההתנחלות עתניאל, לליווי רועים. החיילים שהופקדו על שמירת חגורה רחבה מסביב להתנחלות נקייה מילדים ומכבשים, נהגו באלימות ובגסות, איימו על ילדים קטנים  ודחפו אותם, והשליכו אבנים על הכבשים השייכות להם. צו שטח צבאי סגור לא הוכרז, בשונה משבת הקודמת שבה הומצא צו כזה באופן בלתי חוקי, ואף נעצרה פעילה.

IOF terrorizing and expelling children while grazing in Umm Al Amad’s lands 3