יום שבת, 4 במאי 2013 אום אל עמד, אום אל עראיס ועוד

קבוצה גדולה של פעילים יצאה לאדמות אום אל עמד שסמוך להן נבנתה ההתנחלות עתניאל. לאחרונה תיעדנו עבודות הכנה להרחבתה הצפויה של ההתנחלות, וכן התנהגות עבריינית ותוקפנית של החיילים במקום כלפינו וכלפי הרועים. חלק מהסרטונים שלנו מצאו את דרכם לתקשורת הזרם המרכזי הישראלית ואף הבינלאומית.

לכתבה בבלוג הניו יורק טיימס, העוסקת בחלקה השני בפעילות תעאיוש

בעקבות החשיפה, ניכר בשבת זו כי החיילים קיבלו הוראות מפורשות שלא לדבר אתנו כלל ולשמור מאתנו מרחק פיסי. עם זאת, החיילים המשיכו להכריז על “קווים צהובים” דמיוניים, וגרשו את הרועים מאדמתם באופן בלתי חוקי ומבלי להציג צו שטח צבאי סגור כנדרש בחוק הצבאי.

צילום: עמרי מצר

כבשה מחפשת קווים צהובים

שתי קבוצות נוספות יצאו לשני עברי המאחז הבלתי חוקי אביגיל, האחת לליווי רועה תושב כפרון המערות אל מופקרה, והאחרת למרעה וקציר באדמות משפחת ג’בארין.

קציר ידני למרגלות הווילות באביגיל

קציר ידני למרגלות הווילות באביגיל

המרעה והקציר עברו ללא בעיות מיוחדות, וחלק מהפעילים אף זכו לצפות בהמלטה של אחת הכבשים.

צפו בסרטון שצילם וערך גיא

קבוצה רביעית יצאה לאדמות אום אל עראיס אשר סמוך להן נבנה המאחז הבלתי חוקי מצפה יאיר. לאדמות אלה פלש תושב חדש במצפה יאיר, אחיו של תושב ותיק בהתנחלות סוסיא. הפולש הגיע לאזור מהגולן, לאחר שעסקיו שם נכשלו ולאחר ששמע מאחיו על התנאים המועדפים להם זוכים חקלאי האזור, בייחוד אלה המתגוררים במאחזים בלתי חוקיים, הכוללים בין השאר אספקת חשמל ומים חינם אין כסף. בעקבות הפלישה, הוכרזה הקרקע על ידי רשויות הכיבוש כ”אדמה במחלוקת”. עם הגיענו למקום בחברת בעלי האדמה, משפחת עווד, חסמו חיילים את דרכנו ומנעו את גישתנו לאדמה. הזכרנו לחיילים שגם על פי ההגדרה “אדמה במחלוקת”, הגישה לאדמה מותרת ורק העבודה בה אסורה. החיילים השיבו כי הם חוששים שגם מתנחלים ייכנסו לחלקה וכך ייווצר חיכוך. החיילים לא הציגו צו שטח צבאי סגור, אולם בעל הקרקע החליט שלא לממש בשלב זה את זכותו החוקית להיכנס לקרקע משום שבעוד שבועות ספורים ידון בית המשפט הישראלי בסוגיה והוא עדיין מקווה שהיא תוכרע לטובתו.

צילום: עדה בילו

בנות משפחת עווד הצעירות לומדות לשמור על הסדר הציבורי

מאום אל עראיס נראית דרך העפר הלבנה המסמנת את הקו הירוק, ומעבר לה מרחב עצום ובלתי מיושב בתוך שטח ישראל. יש לשער כי בתוך מרחב זה לא יזכו מאחזים בלתי חוקיים לאותם תנאים מועדפים כמו בשטח הכבוש, ולכן נותרת אדמה זו בשממונה.

נשות משפחת עווד על רקע הקו הירוק

נשות משפחת עווד על רקע הקו הירוק

קבוצה אחרונה של פעילים יצאה לאדמות שסמוך להן נבנתה ההתנחלות סוסיא, השייכות בחלקן למשפחת שאמסטי. בעקבות פלישת המתנחלים לכאן, מכונה האדמה בפי רשויות הכיבוש “יהודית” ולא “אדמה במחלוקת”. כאן הציגו החיילים צו שטח צבאי סגור וגירשו את בעלי הקרקע.

חייל שומר על "אדמה יהודית"

חייל שומר על “אדמה יהודית”

בדרך חזרה לירושלים נתקע הטרנזיט, וזכינו לאירוח נדיב וקפה איטלקי אצל חברינו פעילי ארגון “אופרציונה קולומבה” המתגוררים בטוואנה, עד שלבסוף המשכנו בדרכנו.