Saturday, July 27 2019 השבוע במזרח ירושלים, בקעת הירדן ודרום הר חברון

כ-500 חיילים ושוטרים פרצו לשכונת ואדי חומוס בצור באהר בליל ה-22 ביולי והרסו 11 בתים, שניים מהם מאוכלסים, כולם בשטחי A או B, תוך הפעלת אלימות קשה נגד תושבים ופעילים, שחלקם נזקקו לטיפול בבתי חולים; בעיסאוויה החמירה התעמרות המשטרה בתושבים בפשיטות יומיומיות אלימות בכל רחבי הכפר ושימוש פרוע בירי, רימוני הלם, גז פלפל וטייזרים, מעצרים, חלוקת קנסות מופרכים, דוחות, ואף פריצה לבית הספר בכפר – כבר לא ניתן לעקוב אחר מספר העצורים הרבים אך אחוז ניכר מהם קטינים – משמרות הפעילים נמשכות בקביעות ונחוצות; עוד הריסות בורות מים בשמורת הטבע העקורה ליד אום אל חיר; 40 עצי זית הושחתו על יד מתנחלים באזור כאוויס

דרום הר חברון
כוחות הכיבוש ממשיכים להתנכל לשמורת הטבע שליד אום אל חיר. לאחר שעקרו בתחילת החודש את עצי השיטין שנטעו שם, הפעם, ביום רביעי, 24 ביולי, הרסו בורות מים. בו ביום התגלו עוד קרוב ל-40 עצי זית שהשחיתו מתנחלים באזור כאוויס, בצמוד לחלקה שבה חיבלו לפני כשבועיים. הם אף השאירו לעדות כתובות על הסלעים סביב: “ארץ יהודה מעוררת” ו”נקמה”. בשבת, 27 ביולי, לאחר שהסתיימו המרעים הרגילים, פעילי תעאיוש תעדו את הנזקים, אספו חלק מענפי הזיתים הגדועים, ולקחו אותם למשמרת מחאה נגד הטרור החקלאי בכניסה להתנחלות סוסיא. המשמרת עברה בשקט, ובסיומה השארנו לתושבי ההתנחלות את ענפי הזיתים.

בקעת הירדן
המתנחלים מבססים את מעמדם בשטח בעזרת המאחז החדש ממערב לכביש אלון ונקודות המים שבנו. עדרים מהמאחזים החדשים ממשיכים לרעות בשדות הפלסטינים כבשיגרה, והשבוע הרחיבו את טכניקת הגזל לשדות חדשים. כרגע אין ליווי פעילים למרעה כי אין צורך (המצב אמור להשתנות בספטמבר). בינתיים, הפעילות בשטח מתמקדת בניסיון למנוע את תופעת העדרים הפולשים לשדות פלסטינים.באל חדידיה שוב (בפעם השלישית) החרימו כוחות הכיבוש את ארבעת האוהלים שהקימו התושבים הפלסטינים למגוריהם. בני המשפחה שוהים כרגע בשטח עם אוהל שקים מאולתר שתפרה אם המשפחה, אין כמעט ציוד כי הרוב הוחרם, וממשיכים לרעות את העדר בן 300 הכבשים . המצב בעוג’ה השתפר מעט: לאחר תקופה של גירוש תכוף באמצעות צו שטח צבאי סגור, נמנע הצבא מלהפריע למרעה, שבעונה זו של השנה מתקיים מוקדם מאד בבוקר.

בגב ההר, מתנחלי המאחז החדש שהוקם בשבוע שעבר ליד רימונים כבר מאיימים על הרועים בסביבתם, ופעילים החלו ללוות את הרועים. ביום חמישי, 25 ביולי, החלו גם תושבי המאחז החדש הזה לפשוט עם עדריהם על שדות מעובדים של התושבים הפלסטינים. ברשאש מדווחים התושבים על שקט יחסי, המתנחלים מטרידים אך אין מניעת מרעה.

מזרח ירושלים
השבוע החמירה עוד יותר אלימות השלטון הישראלי והפגיעה השיטתית בשכונות הפלסטיניות בירושלים. ביום שני בלילה, 22 ביולי, הגיעו כ-500 שוטרים וחילים לשכונת וואדי חומוס בצור באהר, מלווים בכלי הרס ואנשי יחידת “יהלום” המתמחים בפיצוץ מבנים, והרסו כ- 11 בתים, שניים מהם מאוכלסים, כולם בשטח A או B, רובם בצד ה”ירושלמי” של גדר ההפרדה, ובית אחד מצדה השני. פעילים שהו עם התושבים ותעדו את הפינוי וההרס. בזמן הפינוי הפעילו הכוחות אלימות קשה מאד כלפי תושבי הבתים ופעילים, וחלקם נזקקו לטיפול בבתי חולים.
גם בעיסאוויה הסלימה המשטרה את התעמרותה בתושבים. כמעט מדי יום פלשו כוחות גדולים, ממוגנים ומזויינים, חילקו דוחות תנועה, ליוו ביקורות מס הכנסה בחנויות, קנסו על זריקת בדל סיגריה בחוצות (המזוהמות), או על החזקת מקרר ארטיקים מחוץ לחנות. בנוסף עוסקים הכוחות בהסרת דגלים מבתים ועמודי תאורה, ולשם כך פרצו גם אל תוך בית ספר בכפר. תושבים רבים נעצרו, ביניהם אחוז גבוה במיוחד של קטינים. כמעט כל העצורים השתחררו לאחר שעות ספורות. על חלקם הוטלה הרחקה מכפר מגוריהם. הפשיטות מאופיינות באלימות רבה, רימוני הלם, גז מדמיע, שימוש מאסיבי בגז פלפל ובטייזרים, ובמספר מקרים מדווח גם על ירי אש חיה. איש אינו יודע עוד את מספרי העצורים והפצועים. חלק גדול מהפצועים נמנעים מלפנות לבתי החולים מחשש שיעצרו בשעה שהם מקבלים טיפול רפואי. משמרות הפעילים, שמתקיימות כמעט מדי יום, החלו להיכנס באופן סדיר לתוך השכונה, ללוות ולתעד מקרוב את קלגסי הכיבוש. לליווי יש אפקט מרסן על אלימות הכוחות, ותושבי השכונה מבקשים שנגיע כמה שרק אפשר.

אל חדידיה: ביקור ולקיחת עדות על ההריסות
סיכום היום בבקעה:יוסי גוטרמן שרון גמזו ואני היינו היום בבקעה. אספנו את בורהאן ובקרנו את משפחת עודה כעבנה השוהה ליד אלחדידיה ש 4 אוהלים שלהם הוחרמו אתמול . הם שוהים. כרגע בשטח עם אוהל שקים מאולתר שתפרה אם המשפחה ,אין כמעט ציוד כי הרוב הוחרם, וממשיכים לרעות את העדר בן 300 הכבשים . למשפחה 9 ילדים – חמישה מהם נשלחו למשפחה המורחבת בג’יפתליק כי הם זקוקים לאוכל ורחצה וטיפול יום יומי. שלושת הילדים הגדולים. נותרו לעזרה עם הכבשים וצרכי יום יום. מלבדם משפחת הבן הגדול עם 2 ילדיו הקטנים- בן השנתיים ובת החודשיים.
אב המשפחה סיפר שזאת פעם שלישית שמחרימים את אוהליהם, וזאת ללא קבלת התראה או צו הריסה . הצבא עם אנשי המתק הופיע לפתע והורס ומחרים .
בסביבות 10 ביקשו את עזרתנו לנסוע עם התינוקת לקבל חיסון במרפאה בג’יפתליק, ושרון הסיעה אותם ל”טיפת חלב” הפלסטינית.
היינו במהלך השהייה בקשר עם פאוזי. מסמרה ועארף לקריאת חרום במקרה שהפרות תעלינה על שדות הפלסטינים או בעיה אחרת שנדרש לה . היום עבר בשקט מבחינה זאת.

שלישי, 23 ביולי 2019
עוג׳ה מזרח: ליווי רועים – ללא אירועים מיוחדים
יום שקט, הצבא הגיע לקראת 08.00 השקיף מרחוק ועזב.
לא יודע אם הם חזרו עם צו או לא כי הרועים ואנחנו עזבנו את המקום.

עיסאוויה: נוכחות הגנתית – תעוד אלימות משטרה

היה קשה. היו כוחות גדולים מאד של מג״ב בכפר, עשרות רבות של שוטרים, עם הרבה מאד ניידות. הם היו מפוזרים בהרבה נקודות, נעו הרבה, התחלפו הרבה, רדפנו אחריהם ממקום למקום. התמקדו בשכונה התחתונה, מתחת למסגד, ליד בית השאהיד. היתה גם פשיטה גדולה על בית הקברות, ארוע ביזארי. אולי 25 מגבניקים נכנסו בריצה לבית הקברות כאילו הולכים לעצור את המתים. עקבנו אחריהם לבפנים ותעדנו. עצרו בסוף 2 נערים מבית ליד בלי סיבה נראית לעין. לקחו אותם.

השוטרים עמדו שעה ארוכה מאד בנקודה מרכזית בכביש בשכונה התחתית, במעין רחבה שמוקפת בתים מכל עבר, וכל השכונה צופה מהמרפסות. מאות אנשים במרפסות ובגגות. מלא ניידות, עשרות שוטרים, רחפן מלמעלה, וכולם מחכים לאבן, ומחכים ומחכים והיא לא באה. בסוף אחרי החושך יורדות כמה אבנים, ואז ירי, ועוד אבנים, ועוד ירי (הלם, גז, גומי, אולי גם חי, אני לא מומחה ולא יכולתי בדיוק לראות). הכביש מתמלא באבנים ובתרמילים של מיני תחמושת. אפשר לבהין בדיוק איך נהרג השאהיד לפני כשלושה שבועות, בנקודה שאנחנו עומדים ממש לידה, ואני ממש חששתי שמשהו כזה יקרה שוב עכשיו. אנחנו תקועים לא פעם באמצע בין החיילים לאבנים. דחפו אותנו לחנויות, הזיזו אותנו לצדדים, וזה נמשך הרבה זמן. ובתווך כל זה אנשים מנסים לחיות, לחזור הביתה, לנשום אויר, לנהוג בכביש, לרחוץ את האוטו, לפטפט. שמענו סיפורים קשים כמעט מכל אחד על האלימות של הימים האחרונים. בסביבות 9 מוחמד התחיל להיות לחוץ שנצא משם, לדעתי חשש לנו. אבל גם לצאת לא היה פשוט, ולקח כמעט שעה עד שהצלחנו, וזה כלל עוד מספר התקלויות עם המשטרה, אבנים, ירי, גז, מעבר דרך חצרות של בתים, ועוד.

רביעי, 24 ביולי 2019
דרום הר חברון:
מדרום לאום אל חיר: דיווח על הריסת בורות מים בשמורת הטבע
אחרי שלפני שבועיים עקרו שם את עצי השיטין, השבוע הגיע תור בורות המים. נהרסו 4. כששואלים את כוחות ההרס הישראליים מדוע אינם עושים דבר עם מאחזים לא חוקיים הם עונים שיש להם “סדר עדיפויות”. אכן יש, הנה המחשה שלו.
כאוויס: דיווח על חבלה ברכוש ופשיעה לאומנית יהודית
באותה חלקה שחובלה לפני כשבועיים, עוד כמה עשרות עצים וכתובות “תג מחיר”
משטרה: סגירה מהירה של החקירה בעקבות התלונה של גיא ה
המשטרה ביעילות בלתי מוסברת כבר חקרה וסגרה את חקירת התלונה על ההטרדה בידי אנשי “אם תרצו”.

עוג׳ה מזרח: דיווח על מרעה שקט
היום הרועים רעו לבד, קצת אחרי 08.00 הם התחילו להתקפל.
בשלב הזה עומר הגיע אך לא התקרב.
רימונים מזרח: ליווי רועים – ללא אירועים מיוחדים
ליווי ראשון עקב מאחז חדש/ישן שהוקם באזור, הליווי עבר בשקט.

בלילה:
עיסאוויה: משמרת נוכחות: כניסה מסיווית של יס”מ לכפר; חיפושים על אנשים ומעצרים; עיכוב פעילים, חיפוש על הגוף, בתיקים ובטלפונים;

בראשית הערב נכנסו כוחות במספר רב של כלי רכב והתמקמו במספר נקודות לאורך הכבישים הראשיים. לא ברור מה ביקשו לעשות. לאחר כמה זמן עזבו.

מעט אחר כך .כח רגלי גדול של יס”מ בפיקוד מפקד יס”מ ירושלים, נכנס בתנועה לקראת מגע לתוך הכפר, התמקם במספר נקודות, עבר ממקום למקום. לאורך כל המבצע, שערך כמה שעות, לא היה ברור אם יש להם מטרה מוגדרת. מעט לאחר שנכנסו, פנה אלינו מפקד הכח, רונן, והודיע שהם מתחילים בפעילות וזה עשוי לסכן אותנו, ולכן דרש שלא נתקרב לכוחות. המשכנו ללוות את הכח במרחק מסויים.

ברגע מסוים ניתנה הוראה לתפוס את הפעילים שליוו את הכוחות. 5 פעילים נלקחו הצידה, חלקם בכח, בודדו זה מזה, נערך חיפוש בתיקיהם, נדרשו להציג את מה שיש בטלפונים שלהם, נלקחו מהם טלפונים ותעודות. לאחר מספר דקות הוחזרו הטלפונים והתעודות. במקביל מוחמד אבו חומוס עבר חיפוש דומה.

חמישי, 25 ביולי 2019
רימונים מזרח: דיווח על עליית מתנחלים על שדות זרועים
אחר הצהריים הגיעו מהמאחז החדש עם עדר ועלו על שדות זרועים.
צבא ומשטרה לא יותר מדיי הגיבו.
עיסאוויה: משמרת נוכחות: מעצרים, כולל מעצר ילדים; חלוקת קנסות; הסרת דגלים.
במשך היום, לפני שהגענו, המשטרה עסקה בעיקר בהסרת דגלים, כולל הבאת מנוף גבוה במיוחד להסרת דגלים שעד עכשיו לא הצליחו להגיע אליהם
בערב התמקדו במעצרים.
מעט לאחר שנכנסו ונעמדנו בסמוך לשוטרים, הם יצאו.
בכניסה לכפר עמדו שוטרי תנועה ובוחני רכב וחילקו קנסות. כחצי שעה לאחר שיצאנו, המשטרה נכנסה שוב ועצרה עוד 6, חלקם ילדים. מרביתם, או כולם, שוחררו לאחר מספר שעות, כולל הילד שראינו נעצר קודם לכן.

שישי, 26 ביולי 2019
עוג׳ה : ליווי רועים – ללא אירועים מיוחדים
יום ליווי שקט בעוג׳ה.

שבת, 27 ביולי 2019
אום אל עמאד: ליווי רועים – ללא אירועים מיוחדים
וואדי סוויד: ליווי רועים – ללא אירועים מיוחדים