יום שני, 12 באוגוסט 2019 השבוע (4-11 באוגוסט, 2019) במזרח ירושלים, בקעת הירדן ודרום הר חברון

שוטרי מחוז ירושלים ממשיכים במעלליהם בעיסאוויה וביום שישי האחרון פרצו גם להפגנה השבועית השקטה בשייח ג’ראח, ועצרו באלימות קשה שני מפגינים, פלסטיני וישראלי, בעוון הנפת דגלי פלסטין; בדיראת בדרום הר חברון הציתו מתנחלים מתבן והשאירו אחריהם כתובת נקמה – המשטרה החרימה מהמתלונן הפלסטיני את מצלמת האבטחה שבה תועדה ההצתה; מתנחל (מלווה בכלב) מהמאחז החדש של סוסיה גירש רועים מוואדי סוויד; מחסור חמור במים בדרום הר חברון, האמרת מחיר הובלת המים בגלל מעצר נהגים והחרמת עשרות מכליות לפני שבועיים

מזרח ירושלים
הביזיון, הזיוף ודיווחי השקר שנחשפו השבוע במעללי “מחוז ירושלים” בעיסאוויה לא מנעו ממשטרת המחוז להמשיך בהתעמרותה השיטתית והיומיומית בכפר. בשעות שבהן התקיימו משמרות נוכחות של פעילים ניכר שהשוטרים מאופקים יותר ומקצרים את שהותם בכפר, אך כפי שהסבירו בעצמם לתושבים, הם מחכים לסיום המשמרות ואז חוזרים בכוחות גדולים, חוסמים רחובות, משבשים את התנועה והמסחר, פורצים לבתים באישון לילה, מבצעים מעצרים אלימים ומשאירים מאחוריהם פצועים ותושבים חרדים וזועמים; גם ערב החג לא זכו תושבי עיסאוויה להפוגה. בין היתר, פרצו שוטרים את הדלת לדירה בה שהו 7 ילדים ללא הוריהם, וגררו למעצר אחד מהם, בן 13, בחשד ליידוי אבנים. יתכן צורך להרחיב את שעות פעילות המשמרות. את תסכולם פרקו שוטרי המחוז גם בהפגנת המחאה השבועית השקטה המתקיימת זה שנים בשכונת שייח ג’ראח: ביום שישי ה-9 באוגוסט עצרו השוטרים באלימות קשה שני פעילים, פלסטיני וישראלי, בעילה שהניפו דגלי פלסטין. השניים שוחררו בתנאים מגבילים לאחר כמה שעות. ביום ראשון, 11 באוגוסט החליט מפקד המחוז לציית לימין המשיחי בישראל ולהפר את הסטטוס קוו רב השנים, והתיר עליית מתפללים יהודים להר הבית בעיצומן של תפילות חג הקרבן, מהלך שהותיר אחריו עשרות פצועים מבין המתפללים המוסלמים.

בקעת הירדן
ברשאש ובעוג’ה ליוו פעילים את המרעה, ובשני המקומות ניכר שנוכחותם מונעת התנכלויות מתנחלים וגירוש על ידי הצבא.
באל חדידיה ממשיכים המתנחלים להשתלט על אדמות פלסטיניות פרטיות, כפי שעשו בשבוע הקודם, בתוך שטח האש וללא הפרעות מצד הצבא.

דרום הר חברון
בלילה שבין ה8 ל-9 באוגוסט הציתו מתנחלים מתבן בדיראת, סמוך לכביש הראשי, וריססו כתובת “נקמה”. המשטרה הניחה למתלונן הפלסטיני להמתין כמעט שש שעות עד שהתפנתה אליו, ואז החרימה ממנו את מצלמת האבטחה שתיעדה את ההצתה. פעילי תעאיוש הגיעו למקום למחרת ותיעדו. התנכלויות מסוג זה, הכוללות חבלה בעצים, שדות ויבולים, הפכו שיגרה יומיומית כמעט בכל רחבי השטחים הכבושים.
מצוקה נוספת בתקופה זו בדרום הר חברון היא מחסור חמור במים, שנובע בחלקו מהאמרת מחיר הובלת המים לאחר מעצר נהגי המיכליות והחרמת עשרות משאיות מים לפני כשבועיים.
פעילי תעאיוש ליוו את המרעה באום אל עמד ובוואדי סוויד בשבת ללא הפרעה, אך שעות מספר לאחר שעזבו את השטח הגיע מתנחל מלווה בכלב מהמאחז החדש של סוסיה וגירש את הרועים מוואדי סוויד.

בתמונה: הכניסה לעיסאוויה 30.7.19