יום שני, 2 בספטמבר 2019 השבוע (25.8 – 1.9) במזרח ירושלים, בקעת הירדן ודרום הר חברון

אלימות משטרתית קשה בעיסאוויה, שכללה גם תקיפות נגד פעילים, צלמים ועיתונאים; חייל מג”ב ירה ישירות בשמשת רכב שנסע לתומו ברחוב ואשת הנהג נפצעה בפניה ובעינה מהרסיסים; הפעיל מוחמד אבו חומוס נעצר והורחק מהכפר בתואנה חסרת שחר להסתה, כן נעצרו שניים מחברי ועד ההורים בעיסאוויה לאחר הודעת הוועד שישבית את הלימודים כדי להגן על ביטחון הילדים, אם יימשכו פשיטות המשטרה

מזרח ירושלים
שבוע קשה עבר על עיסאוויה. כוחות המשטרה הגבירו את אלימותם, נכנסו בכוחות גדולים לכפר ועשו כל מאמץ אפשרי להסלמה. ביום שלישי, 27 באוגוסט, חסמו כוחות גדולים שוב ושוב את הרחובות, שיתקו את התנועה וייצרו עימותים. חייל מג”ב ירה ישירות בשמשה הקדמית של רכב שנסע לתומו בכביש ליד רחבת המסגד, אשת הנהג נפצעה בפניה ובעינה מהרסיסים והילדה שישבה מאחור נתקפה הלם; האמבולנס התקשה להגיע ולצאת בתוך מטח רימוני הלם. לאחר מכן התנפלו חיילי מג”ב באלימות קשה וללא שום עילה על נער שישב בחזית ביתו, וגירשו בדחיפות ובמכות את הפעילים שצילמו את האירוע. תוקפנות המשטרה הופנתה השבוע גם כלפי פעילים במשמרות הנוכחות וכלפי עיתונאים והשתקפה בסיקור תקשורתי פחות אוהד מהרגיל.
פן מדאיג נוסף של ההתעמרות המשטרתית הוא מעצרם של פעילים חברתיים בשכונה. תחילה נעצר חברנו מוחמד אבו חומוס באשמת הסתה חסרת שחר, שהתבססה על סרטון בפייסבוק. כל צופה בסרטון יכול להיווכח שאין בינו לבין הסתה דבר, ועל אף זאת הוחזק מוחמד שלושה לילות במעצר והוא כעת מורחק מהשכונה עד לאמצע ספטמבר. ביום רביעי, 28 באוגוסט, נעצרו גם שניים מחברי ועד ההורים בשכונה; כך הגיבה המשטרה להודעת ועד ההורים שבתי הספר יושבתו כדי להגן על בטחון הילדים, אם המשטרה תמשיך בפשיטות בשעות הלימודים. בית המשפט אישר את מעצרם של שני חברי הועד עד ליום ראשון, אך המשטרה שחררה אותם כבר בשבת בלילה.
כרגע מסתמנת כוונה של המשטרה למתן את פעילותה בשכונה, בתמורה לפתיחה מסודרת של שנת הלימודים בבתי הספר והוצאת משמרות הפעילים מהשכונה. לבקשת תושבי השכונה, המשמרות תהיינה מוכנות אך לא תיכנסנה לשכונה אלא אם כן יתברר שהמשטרה אינה עומדת בסיכומים.

בקעת הירדן
בעוג’ה וברשאש התקיימו ליוויי רועים כמעט כל יום ללא הפרעה, למעט מקרה אחד בעוג’ה, ביום שני 26 באוגוסט, שבו מנע הצבא את המרעה. זהו שיפור ביחס למצב בשבועות הקודמים במקום.
גם השבוע, בשבת ה-30 באוגוסט, עלו מתנחלי המאחז החדש שליד רימונים עם עדריהם על שדות מעובדים של פלסטינים.

דרום הר חברון
ליוויי רועים התקיימו בוואדי סוויד ובאדמות כאוויס סמוך למצפה יאיר ללא הפרעה. לעומת זאת, באום אל עמאד, לאחר כמה חודשי התנהלות תקינה, גירש הצבא את הרועים מחלקה שבה התחייבה המדינה בפני בג”צ לאפשר מרעה.
באום אל חיר דרש הצבא להסיר דגלי פלסטין שקישטו אוהל שהוקם לרגל חתונה, ואיים שאם לא יוסרו, יפריע לקיום החתונה. התושבים צייתו.
בטוואני נפתחה שנת הלימודים, וילדי טובה החלו לעשות את דרכם היומית לבית הספר בליווי הצבא. נוכחות הצבא בדרך אל בית הספר בבקרים התנהלה פחות או יותר בסדר, אך ליווי אחר הצהריים, בדרכם של הילדים בחזרה הביתה, הגיע כמעט תמיד באיחור של למעלה מחצי שעה.