יום שלישי, 10 בספטמבר 2019 השבוע (1 עד 7 בספטמבר 2019) בבקעת הירדן, דרום הר חברון ומזרח ירושלים

מתנחלי מאחז בבקעת הירדן פרצו עם עדריהם לתוך עדרי פלסטינים, טענו בפני הצבא שהפלסטינים גנבו מהם כבשים, וכשהטענה הופרכה האשימו את הפלסטינים ביידוי אבנים וגרמו למעצר שני רועים פלסטינים; בעיסאוויה רגיעה יחסית, בעקבות הסכם בין המשטרה לתושבים, הכולל הימנעות משמרות הפעילים מכניסה לכפר כל עוד המשטרה עומדת בהתחייבויותיה; ב-4 בספטמבר נערך סיור משותף של המנהל האזרחי עם עמותת “רגבים” לאיתור בנייה לא חוקית בכפרים פלסטינים ובאדמותיהם בדרום הר חברון, ובו בלילה הציבו המתנחלים שלושה קראוונים לא חוקיים נוספים במאחז הסמוך לסוסיה

בקעת הירדן
השבוע חלה הידרדרות במצב בעוג’ה, והצבא שב לגרש רועים משטחים מותרים במרעה, לעיתים באמצעות צו שטח צבאי סגור ולעיתים בלעדיו. ביום רביעי,ה-4 בספטמבר, ניסה הצבא לעצור פעילים בלי סיבה, ואחר כך עצר רועה עמוק בתוך שטח A, שם אין לו כלל סמכויות מעצר או הגבלת גישה. בשני המקרים, התערבות המשטרה ופניות פעילים לרשויות הצבא הביאו לשיחרור העצורים.
מתנחלי המאחז החדש שליד רימונים הרחיבו את טווח התפרעויותיהם עד המקבץ המערבי של עוג’ה, וביום שלישי פרצו עם עדריהם אל תוך עדרי הפלסטינים, טענו בפני הצבא שהגיע למקום שהללו גנבו מהם כבשים, ולאחר שטענה זו הוכחה כחסרת כל שחר, שינו לפתע גרסה והאשימו את הפלסטינים ביידוי אבנים. הצבא שיתף פעולה עם האשמת השווא הזו, ועצר שני רועים. השניים עדיין במעצר, ודיון בעניינם צפוי ביום רביעי הקרוב.
ברשאש חלה הסלמה חדה בניסיונות המתנחלים לגרש רועים, כולל דהירה עם טרקטורון וסוסים אל תוך העדרים, שיסוי כלבים בצאן, ובמקרה אחד, ביום שני ה-2 בספטמבר, אף איומים באלות וזריקת אבנים על הצאן. ביום שלישי הצטרף אל המתנחלים גם נציג של “אם תרצו” שהטריד פעילים ואיים עליהם. כח מג”ב שהגיע למקום הרחיק מהאזור את הפעילים והמתנחלים.

מזרח ירושלים
בעיסאוויה מסתמנת רגיעה יחסית באלימות המשטרה. בעקבות הסכם בין תושבי הכפר והמשטרה, האחרונה מיתנה את התעמרותה בתושבים. אחת מדרישות המשטרה היתה הוצאת משמרות הפעילים מהכפר. התושבים הסכימו שכל עוד תעמוד המשטרה בהתחייבויותיה, המשמרות לא תיכנסנה לכפר, אך נוכחות הפעילים תחודש מיד אם המשטרה תפר אותן. אנחנו ממשיכים לארגן מדי יום משמרות בכוננות לכניסה מיידית לכפר אם יופר ההסכם.

דרום הר חברון
ביום ראשון, 1 בספטמבר, שוב גירש הצבא רועים ששהו בוואדי המותר להם בהוראת בג”צ סמוך לאום אל עמאד. הוגשה תלונה, ואולי בעקבותיה עבר המרעה במקום ללא הפרעה כשהרועים חזרו לשטח, בליווי פעילים, בשבת האחרונה (7 בספטמבר).
ביום רביעי, 4 בספטמבר, נערך סיור משותף של אנשי המנהל האזרחי ועמותת “רגבים” בחיפוש אחר בניה בלתי חוקית. המסיירים צילמו בכאוויס ואחר כך עברו לצלם בורות מים ותיקים מאד באזור אום זיתונה, כנראה משום שהפלסטינים ניקו אותם לאחרונה.
בלילה הוצבו שלושה קרוונים לא חוקיים במאחז הבלתי חוקי החדש של סוסיה, אך אלה לא זכו לביקור או ביקורת של המנהל האזרחי ו”רגבים”.