יום ראשון, 22 בספטמבר 2019 דוח שבועי (15 עד 21 בספטמבר) מבקעת הירדן, מזרח ירושלים ודרום הר חברון

המשטרה ממשיכה להפר את ההסכם עם תושבי עיסאוויה, כוחות יס”מ ומג”ב חוסמים רחובות, מבצעים מעצרי קטינים ואף אורבים ליד בתי הספר ומתגרים בתלמידים בשעות הלימודים – שתי תלמידות נפצעו; מתנחלי המאחזים בגב ההר ובאזור רשאש משתוללים בחסות הצבא, ועולים על שדות ושטחי מרעה פלסטינים

בקעת הירדן וגב ההר
בגב ההר מתנחלי המאחזים משתוללים באין מפריע, וביום חמישי, 19 בספטמבר, החלו לעלות עם עדריהם על שדות פלסטינים מעובדים גם באזור עין סמיה. הם חזרו למקום גם ביום שישי, אך נוכחות פעילים במקום הרתיעה אותם מכניסה לשדה. ברשאש התקיימו ליווי רועים כמעט בכל ימי השבוע, והמרעה נמשך על אף התנכלויוות צבא ומתנחלים. ביום ראשון, 15 בספטמבר, ניסו כוחות צבא לגרש את הרועים בתואנות שווא שונות, ואף עיכבו פעיל עד בוא המשטרה. הכוח הצבאי לא הציג לשוטרים עילה חוקית לגירוש הרועים והפעילים ונאלץ לחזור בו, והפעיל שוחרר. למחרת התנהל המרעה ללא הפרעה, אך ביום שלישי פרצו מתנחלים רבים לאזורי המרעה, חלקם על סוסים, וניסו לגרש את הרועים והפעילים מהשטח באלימות מילולית ופיזית, ועם בוא המשטרה נקטו באישומי שווא כלפי פעילים. פעיל וצלם עוכבו על ידי השוטרים ושוחררו תוך זמן קצר, לאחר שצילומי האירועים הוצגו בפני החוקרים. גם ביום שישי התנהל המרעה ללא הפרעה.
בצפון בקעת הירדן ליווי פעילים את הרועים באזור חמדת. ביום ראשון קראו המתנחלים לצבא שיגרש את הרועים, אך בהמשך השבוע המרעים עברו ללא הפרעה.
בא-טוף חזרו כוחות ההרס ביום רביעי, 18 בספטמבר, להשלים את מה שלא הספיקו בשבוע שעבר, והפעם הרסו מבנה חקלאי.
גם בדרום הבקעה, באזור עוג’ה, נערכו ליוויי רועים ללא הפרעה.

דרום הר חברון
בחרובה שליד טוואני רדפו מתנחלים רעולי פנים פעילים בינלאומיים שהיו בדרכם בחזרה מליווי רועים. פעילי תעאיוש ליוו בשבת רועים בוואדי סוויד ובאזור עטאריה, וסייעו בפינוי הריסות בקהילה הקטנה והמרוחקת בחאלת א דבע, שסבלה מכה אנושה בשבוע שעבר עם החרבת בתי התושבים, בור המים שלהם וצינורות המים.

מזרח ירושלים
בעיסאוויה ממשיכה המשטרה להפר את הסכם הרגיעה עם התושבים. כוחות מג”ב ויס”מ נכנסים לכפר בכל שעות היום והלילה ומפרים את הסדר. השבוע החלו החיילים והשוטרים להמתין ליד בתי הספר ולהתגרות בתלמידים. התנהלותם הביאה לפציעת שתי תלמידות בית ספר, האחת מאבן, השניה נפלה כשנבהלה מכוחות מג”ב. תושבי הכפר שוקלים להשבית את הלימודים עד שיובטח שהמשטרה תחדל מנוכחותה ליד בתי הספר בשעות הלימודים. יתכן גם שיהיה צורך בקיום משמרות פעילים ליד בתי הספר. כן ממשיכים עיכובי צעירים, שלרוב משוחררים בלא שילקחו כלל לתחנת משטרה. בשבת פרצו כוחות יס”מ לביתו של פעיל מרכזי בכפר, טענו שבתו, בת 11, צילמה אירוע של ידוי אבנים שהתרחש כשעה קודם לכן ודרשו את הטלפון שלה. לאחר שהובהר להם שלילדה אין בכלל טלפון, עזבו.