יום רביעי, 1 בינואר 2020 דוח שבועי מדרום הר חברון, בקעת הירדן וירושלים (22 עד 29 בדצמבר)

הריסות בתים בשכונות עיסאוויה וראס אל עמוד בירושלים, בראס אל אחמר וחירבת טאנה בבקעת הירדן, בע’ווין ומע’ייר אל עביד בדרום הר חברון; מתנחלים מעבדים אדמות וואקף ליד חוות עומר; המתנחלים מרחיבים את תחום גירוש הרועים הפלסטינים מרשאש – וכוחות משטרה וצבא באזור נמנעים מלהגיע

מזרח ירושלים
בימים שני ושלישי השבוע נכנסו כוחות גדולים של מג”ב ויס”מ לעיסאוויה והצליחו לייצר עימותים אלימים עם התושבים. ביום שלישי (24.12) הוסיפו השלטונות להתעמרות בתושבי מזרח ירושלים הריסת שני בתים, בית אחד בעיסאוויה ובית נוסף בשכונת ראס אל עמוד. ביתר הימים דיווחו משמרות הנוכחות על שקט יחסי.

בקעת הירדן וגב ההר
ברשאש התקיימו ליוויי רועים בימים ראשון ושלישי (22 ו-24 בדצמבר) ללא אירועים מיוחדים. לקראת סוף השבוע דיווחו הרועים שמתנחלים מגרשים אותם גם מאזורים רחוקים מאד מהקהילה, מעבר לקצה התחום שאליו היו מגרשים אותם בעבר. ביום ראשון, 29 בדצמבר התקיים באזור זה ליווי רועים, ושוב הגיעו מתנחלים, על טרקטורון ועל סוס, וגירשו את הרועים. כוחות צבא ומשטרה שנקראו והיו באזור, לא הגיעו למקום ההתרחשות.
בעוג’ה דווח שמתנחלים החלו לעבד חלקה בבעלות הוואקף בסמוך לחוות עומר. העבודות שהחלו באדמות הוואקף שבשטח A, הופסקו בינתיים בשל חבלות חוזרות ונשנות בציוד של הקבלן.
גם בחדידיה שבצפון בקעת הירדן דווח על פלישת מתנחלים לאדמות פלסטיניות פרטיות. טלפונים של הפעילים למשטרה גרמו להפסקת העבודות.
ביום שני, 23 בדצמבר, הרסו כוחות הכיבוש מבנה מגורים ושלושה דירים בחירבת טאנה, ושני מבני מגורים ודיר בראס אל אחמר, שם גם הוחרם ציוד רב של המשפחה. צלם “בצלם” שניסה לתעד את ההריסות נעצר ורכבו הוחרם. הצלם שוחרר לאחר מספר שעות.
למחרת החרימו כוחות הצבא טרקטור בעין אל חילווה.
ביום רביעי ליוו פעילים מרעה באזור פארסיה ללא הפרעה.

דרום הר חברון
ביום שלישי (24.12) הרסו כוחות הכיבוש בית מגורים בע’ווין ובית נוסף במע’ייר אל עביד.
בטוואני החלו לאחרונה כוחות הצבא לאיים על פעילים בינלאומיים שמלווים את ילדי בית הספר, ולאסור עליהם להגיע לנקודת המפגש עם הליווי הצבאי. ביום שלישי הצטרפו פעילי תעאיוש לליווי והבהירו לחיילים שאין כל ביסוס חוקי למניעת גישה של פעילים, בין אם הם פלסטינים, ישראלים או בינלאומיים, למקום המפגש עם הליווי הצבאי.
בשבת (28.12) עסקו הפעילים בעבודות תחזוקה של אגני הניקוז של 5 בורות מים באזור סוסיה.