יום ראשון, 5 בינואר 2020 השבוע, 29 בדצמבר עד 4 בינואר, בשטחים הכבושים

הסלמה נוספת בעיסאוויה: צווי מעצר בית לילי מנהלי הוצאו נגד תשעה מתושבי השכונה – שסירבו לציית להם, נעצרו בבתיהם ושוחררו למחרת, כי התובע המשטרתי לא התייצב לדיון בהארכת מעצריהם; עמותת המתנחלים “רגבים” סיירה בשטח אש 918 בליווי כוחות צבא ומנהל אזרחי, שעצרו בזמן הסיור אנשי צוות רפואי פלסטיני בדרכם לכפר מג’אז והחרימו את רכבם; פעילים פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים ערכו מבצע שיקום וניקוי במעיין אל בידא בדרום הר חברון; בדרום הבקעה, באזור דיר חג’לא, נערך יום עבודה חקלאית משותפת של בעלי אדמות פלסטינים ופעילים ישראלים ובינלאומיים

עיסאוויה

בעקבות כשלון המשטרה לשבור את רוחם של תושבי עיסאוויה באמצעות התעמרות יומיומית, אלימות קשה וענישה קולקטיבית, החל השבוע מהלך חדש: גיוס הצבא וסמכויות לשעת חירום המוקנות לאלוף פיקוד העורף, שהוציא צווי מעצר בית לילי לתשעה מתושבי השכונה. הוצאת הצווים במסגרת זו מונעת את הצורך להעמיד את טענות המשטרה במבחן בפני בית משפט, ומאפשרת, למעשה, ענישה ללא משפט הוגן, על בסיס טענות חסויות שמציגה המשטרה בפני אלוף הפיקוד בלא צורך להוכיחן. הצווים נמסרו לתשעה מתושבי הכפר בראשית השבוע.
ביום חמישי, 2 בינואר, כאשר נכנסו הצווים לתוקף, כינסו מקבלי הצווים מסיבת עיתונאים בעיסאוויה והודיעו שאין בכוונתם לציית להם. בעצרת נכחו תושבי השכונה ופעילים רבים. מאוחר יותר באותו לילה עצרה המשטרה שישה ממקבלי הצווים, ולמחרת, יום שישי, הם הובאו לבית המשפט לדיון במעצרם. נציג מחלקת התביעות של המשטרה לא הגיע לדיון, גם לאחר שזומן מספר פעמים בידי השופטת בדיון. בעקבות כך הורתה השופטת בצהרי יום שישי על שחרורם ללא תנאים.
במקביל, המשיכו כוחות מג”ב ויס”מ להיכנס לשכונה מדי ערב ולהתעמר בתושבים. משמרות הנוכחות דיווח על נוכחות דלה של הכוחות בימים ראשון, שני ושלישי, ועל הפסקת ההתעמרות ועזיבת המקום כאשר הגיעו לשם פעילים עם מצלמות. ביום רביעי, לעומת זאת, נכנסו לכפר כוחות רבים, הציבו מחסומים בסמטאות הצרות, שיבשו את התנועה וכן איימו על פעילים שתיעדו את מעשיהם, דחפו אותם באלימות והטיחו טלפון של אחד מהם לרצפה.

בקעת הירדן וגב ההר
ברשאש, לאחר שביום ראשון גירשו מתנחלים על גבי סוסים וטרקטורון את הרועים משטחים רחוקים מאד מהמאחז, חלה בהמשך השבוע רגיעה. פעילים ליוו את המרעה בימים ראשון, שני, שלישי, וחמישי.
בדרום הבקעה התקיים בשבת האחרונה יום עבודה חקלאית בהשתתפות פלסטינים בעלי אדמות באזור דיר חג’לה שליד יריחו, ופעילי ארגונים ישראלים ובינלאומיים.
לאחר תקופה ארוכה של שקט בעוג’ה, חזרו בשבת האחרונה (4 בינואר) מתנחלים לגרש את הרועים. פעילים שהיו בסביבה הוזעקו למקום וליוו את הרועים. מאותו רגע התנהל המרעה ללא הפרעה.
בצפון הבקעה חזרו כוחות הכיבוש ביום רביעי (1 בינואר) לירזא, סמוך לראס אל אחמר, שם הרסו בשבוע שעבר מבני מגורים ודירים, והפעם החרימו שלושה אוהלי מגורים שסופקו לתושבים בידי הצלב האדום כפתרון מגורים זמני. ביום שישי (3 בינואר) הוחרמו מידי תושבים באזור גם שישה טרקטורים.
ביום שני ניסו מתנחלים לגרש רועים באזור חרבת מקחול, אך חדלו לאחר פניות של פעילים למשטרה. פעילים ליוו השבוע מרעה גם בסמרה ובפארסיה, שם לא דווחו אירועים מיוחדים.

דרום הר חברון
ביום חמישי, 2 בינואר, ערכו מתנחלים מעמותת “רגבים” סיור בליווי המנהל האזרחי וכוחות צבא בתחומי שטח אש 918. שיתוף פעולה הדוק זה בין כוחות הכיבוש הרשמיים ועמותות ימין מתנחלי תועד לאחרונה במספר הזדמנויות. הפעם, במהלך הסיור, עצר הכח המשולב אנשי צוות רפואי שהגיע לספק שירותי רפואה לתושבי הכפר מג’אז, והחרים את רכבו, בתואנה שהכניסה לשטח האש אסורה למי שאינם תושביו. לא נמסר הסבר מדוע כלל זה לא חל על אנשי “רגבים” שהתלוו לכוחות. אנשי הצוות הרפואי שוחררו לאחר שעות מספר. הרכב, השייך לרשות הפלסטינית, עדיין לא.
ביום שישי, 3 בינואר, ערכו פעילים מקומיים מכפרי דרום הר חברון, במשותף עם משלחת פעילים יהודיים וארגונים ישראליים ובינלאומיים, עבודות שיקום וניקוי במעיין עין אל בידא שעליו החלו לאחרונה להשתלט מתנחלים מהמאחז “אביגיל”. כוחות צבא שהגיעו למקום ניסו למנוע מהפעילים לשתול עצי זית בשטח פלסטיני פרטי בחלקה סמוכה.