יום ראשון, 16 בפברואר 2020 השבוע, 9 עד 15 בפברואר, בשטחים הכבושים

השבוע חזרה משטרת מחוז ירושלים לפרוע בעיסאוויה, ומג”ב ירה בילד בן תשע בפניו ופצע אותו קשה בדרכו הביתה מבית הספר; מתנחלים וחיילים גירשו באלימות רועים פלסטיניים משטחי מרעה בבקעת הירדן לכל אורך השבוע – המתנחלים יידו בין היתר אבנים ברועת צאן באדמות נועיימה ותקפו באלימות פעיל בפארסייה, וחיילים חטפו רועה מעוג’ה למאחז בלתי חוקי; מתנחלים פורצים דרך חדשה בתוך שטח האש ברשאש

בתמונה: מעשה ידי מתנחלים באדמות פלסטיניות מתחת למאחז מצפה אשתמוע בדרום הר חברון

בקעת הירדן
הרועים הפלסטינים בדרום בקעת הירדן סובלים מהסלמה באלימות המתנחלים בסיוע הצבא. ביום ראשון (9.2) תקפו מתנחלים ממבואות יריחו באבנים רועת צאן ואת העדר שרעה באדמות נועיימה. ביום שלישי, בשעה שפעילים ליוו מרעה שקט בעוג’ה מצדה הדרומי של חוות עומר, תקפו מתנחלים מהחווה באזור אחר ויידו אבנים בעדר עד להגעת הפעילים. גם ביום חמישי (13.2), לאחר שפעילים סיימו את ליווי העדרים, גירשו מתנחלים מחוות עומר עדרים באזור עוג’ה. ביום שני (10.2) היו אלה החיילים שגירשו את העדרים ללא כל צו או סמכות חוקית. ביום חמישי, לאחר סיום הליווי, גירשו חיילים את הרועים והציגו צו שטח צבאי סגור יומי, וביום שישי החיילים חטפו אחד הרועים אל תוך המאחז הבלתי חוקי הסמוך. טלפונים של הפעילים לרשויות הביאו לשחרור החטוף לאחר זמן לא רב.
ברשאש החלו המתנחלים לפרוץ דרך חדשה בתוך שטח האש.
בצפון הבקעה, ביום שישי (14.2), במהלך גירוש אלים של עדרים מפארסיה, תקף איש הביטחון של ההתנחלות את אחד הפעילים. למחרת הגיעו פעילים ללוות מרעה באותו מקום, והפעם הסתפק המתנחל בצפיה בהם מרחוק ללא התערבות. גם מרעה באזור עין חילווה בשבת עבר בלא הפרעה.
ביום רביעי (12.2) דווח על הריסת שני מבנים חקלאיים בחירבת טאנה, ומבנה בהקמה בג’יפטליק.

דרום הר חברון
פעילים ליוו בשבת (15.2) רועים ממשפחת אבוקביטה באדמות סמוכות לחוות משפחת טליה, לאחר שבמהלך השבוע גירשו אותם מתנחלי החווה מאזורים אלה.
באדמות שוויכה הסמוכות למאחז מצפה אשתמוע סייעו הפעילים בסיקול חלקות שבהן הציבו המתנחלים גלי אבנים בצורת מגן דוד בתוך שדותיהם של פלסטינים.
הפעילים השתתפו גם בנטיעת עצי זית באזור סוסיה.

ירושלים
משטרת מחוז ירושלים חידשה את האלימות חסרת הרסן בהתעמרותה בשכונת עיסאוויה במזרח ירושלים. בשבת (15.2) ירו שוטרים כדור ספוג אל פניו של ילד בן תשע ופצעו אותו קשה. ע”פ הדיווח, כוחות מג”ב הגיעו לבצע מעצר בשעות סיום הלימודים בבית הספר. נוצרה התקהלות. הכוחות ירו, כנראה ללא כל הבחנה, ופגעו בפניו של הילד. הילד נותח, אך עדיין קיים חשש לפגיעה מוחית ולאבדן הראייה בעין אחת או בשתיהן. ירי כדורי ספוג לעבר קטינים, ולפלג הגוף העליון של אנשים בכלל, אסור על פי הוראות המשטרה.

השבוע מלאו כחמישה שבועות למעצרו של יונתן פולק בלא אישום ובלא משפט.