יום ראשון, 23 בפברואר 2020 השבוע (16 עד 22 בפברואר) בשטחים הכבושים

כנופיות מתנחלים גדולות, חלקן חמושות, פשטו השבוע על קהילות רועים פלסטינים באזור רשאש, שם הותירו שלושה פצועים ונזק לרכוש, ופעמיים על מאהלים בעוג’ה מערב, שם תקפו ופצעו פלסטיני – ללא התערבות צבא או משטרה; מתנחלים רעולי פנים תקפו פעילים ורועים במעלה ההר ממערב לעוג’ה -כאשר הפעיל שהותקף בגז פלפל ניסה להגיש תלונה במשטרת בנימין, הוא מצא עצמו נחקר באזהרה; רבש”צ התנחלות מבוא יריחו תקף ילד פלסטיני, אך המשטרה בחרה לעכב פעיל שמאל שנכח במקום; כנופיית מתנחלים וכוחות צבא גירשו באלימות רועים בצפון הבקעה; כוחות הכיבוש החרימו קרוואן בבית הספר של סוסיה בשעות הלימודים, היכו את מנהל בית הספר לעיני הילדים ועצרו פעיל פלסטיני בהאשמת שווא

בתמונה: מתנחלים רעולי פנים יורדים לתקוף רועים פלסטינים ופעילים ביום שלישי, 18 בפברואר, במעלה ההר ממערב לעוג’ה

בקעת הירדן וגב ההר
ביום ראשון, 16 בפברואר, פשטו כנופיות חמושות של מתנחלים על קהילות רועים במרחב סביב התנחלויות רימונים וכוכב השחר והמאחזים הסמוכים, בתואנה של חיפוש אחר צאן שלדבריהם נגנב מהם. קבוצה אחת פשטה על קהילת רועים באזור רשאש והותירה שלושה תושבים פצועים ונזק לרכוש. כנופיה חמושה נוספת, של כ-30 מתנחלים, הגיעה אל מאהלי הרועים באזור עוג’ה המערבית, ועזבה מיד כאשר הגיעו לשם פעילים שהוזעקו למקום.
ביום שלישי (18.2), כאשר רועים ופעילים שליוו אותם עלו לאזור המרעה שבמעלה ההר ממערב לעוג’ה, הם הותקפו בידי כשמונה מתנחלים רעולי פנים. אחד הפורעים התיז גז פלפל בפניו של פעיל ופגע באופן זמני בראייתו. כאשר הפעיל שנפגע ביקש להגיש תלונה על התקיפה במשטרת בניימין, הוא מצא את עצמו נחקר באזהרה בחשד של תקיפה, ושחורר בתנאים מגבילים.
ביום שישי (21.2) שוב הגיעו מתנחלים לאזור המרעה שממערב לעוג’ה וניסו לגרש את הרועים. אחד מהם טפל עלילת שווא שהותקף באבנים, והזעיק את הצבא והמשטרה. כשחזרו הפעילים מהמרעה הם עוכבו במקום לזמן מה. תוך כדי כך הגיעה למאהל הרועים כנופיית מתנחלים חמושים. המתנחלים תקפו ופצעו צעיר פלסטיני אחד. הפעילים ושוטר שהיה במקום יצאו לקראתם. כוחות הצבא העדיפו לעזוב את המקום, ואיש מהמתנחלים לא עוכב.
בעוג’ה דרום ליוו פעילים את המרעה בימים ראשון, שלישי, חמישי ושישי. כמעט בכל המקרים צבא או מתנחלים הגיעו בשלב כלשהו לגרש את הרועים. ביום שישי דיווח אחד הרועים שבמהלך הגירוש חייל היכה אותו בנשקו. ביום שלישי הקפידו כוחות הצבא לא להיות נוכחים באזור בשעות שבהן קיימו המתנחלים אירוע נטיעות באדמות פלסטיניות פרטיות, וזאת למרות שדווח על כך לרשויות בזמן אמיתי.
בנעימה הסמוכה תקף רבש”צ התנחלות מבואות יריחו ילד רועים ביום ראשון (16.2), וטפל על פעיל שהגיע למקום האשמת שווא בתקיפה. הפעיל נעצר ביום שני בדרכו לליווי רועים, נחקר במשטרה ושוחרר בתנאים מגבילים.
בצפון הבקעה, ביום שישי (21.2), תקפה כנופיית מתנחלים ממאחז אום זוקא רועים מסמרה ופעילים שליוו אותם, וגירשה את העדרים באלימות. ביום רביעי (19.2) היה זה הצבא שגירש משם את הרועים במצוות המתנחלים, אך כשהגיעו לשם פעילים וצוות צילום טלויזיה, הודו כוחות הכיבוש שלרועים מותר לשהות במקום. בשבת החלו מתנחלי המאחז באום זוקא להציב גדר בלתי חוקית החוסמת את מעבר הרועים לאזורי המרעה, המותרים להם גם לפי גירסת הצבא.
ביום שני (17.2) התקיים ליווי רועים שקט באזור עין אל חילווה, ובשני ושישי עבר בשקט גם ליווי רועים מפארסיה.

דרום הר חברון
ביום שלישי (18.2) גירש הצבא רועים באזור שבין טוואני וטובה. תושב פלסטיני עוכב בשטח למשך כחצי שעה.
ביום רביעי (19.2) הגיעו כוחות הכיבוש להחרים קרוואן המשמש את בית הספר של סוסיה. במהלך ההחרמה, שהתקיימה בשעות הלימודים ולעיני הילדים, הוכה מנהל בית הספר, ופעיל פלסטיני נעצר והואשם בתקיפה. הוא שוחרר למחרת בערב לאחר שהוצגו חומרים מצולמים מפורטים המעידים שלא היתה תקיפה כזו. כנגד שוטרי מג”ב שטפלו עליו האשמת שווא זו לא ננקטו צעדים.
בשבת (22.2) ירדהה קבוצה של 7-8 מתנחלים מחוות מעון לכיוון רועים ששהו באזור חרובה שליד טוואני, אדמה פלסטינית פרטית מוכרת. בעקבות המתנחלים הגיעו גם כוחות צבא, מג”ב ומשטרה, שדחפו משם באלימות את הרועים ופעילים שליוו אותם, ואף עיכבו פעילה בינלאומית ברכב משטרה למשך כחצי שעה. אף שהבעלות הפלסטינית באזור מוכרת אפילו על ידי “המנהל האזרחי” של צבא הכיבוש, החיילים הודיעו שהמקום הוא “של המתנחלים מחוות מעון” ואסור לפלסטינים להגיע אליו.

ירושלים
ביום רביעי הודיעה עיריית ירושליים על הקפאת הריסות הבתים בעיסאוויה למשך חצי שנה, במטרה להשלים תכנית מתאר ולנסות להסדיר בנייה בהתאם. מאז אוגוסט 2019 נהרסו בכפר 13 מבנים.
ביום חמישי (20.2) התקיימה מול מטה משטרת מחוז ירושלים הפגנה במחאה על הירי בפניו של ילד בן תשע בעיסאוויה בשבת האחרונה. הילד איבד עין אחת, וקיים עדיין חשש גם לאבדן הראיה בעין השניה ולפגיעה במח.

קדום
ביום שישי תועד דחפור צבאי דוהר בסמטאות הכפר קדום ומדרדר סלעים על משתתפי ההפגנה השבועית במקום.