יום ראשון, 15 במרץ 2020 השבוע, 8 עד 14 במארס, בשטחים הכבושים

ביום שישי אפשרה המשטרה לרבש”צ מבואות יריחו לגרש רועים פלסטינים ואסרה עליהם לרעות באזור, על אף הוראות מת”ק שהמרעה מותר להם בכל האזור הסמוך להתנחלות; לאחר שבוע שקט, חזרה משטרת מחוז ירושלים להתעמר באלימות בעיסאוויה במוצאי שבת; בדרום הר חברון התנכלו מתנחלים לפלסטינים שעסקו בקטיף עכוב, למרות התקנות החדשות של רשות הטבע והגנים המתירות קטיף לשימוש עצמי

בקעת הירדן
ביום שני, 9.3, הזעיק רבש”צ מבואות יריחו את המשטרה לאזור נעיימה הסמוך להתנחלות, בזמן שגירש עדרים משטחי מרעה המותרים להם על פי הוראות המנהל האזרחי. במקרה זה, המשטרה החליטה לברר את מעמד הקרקע עם המת”ק, וזה פסק חד משמעית שלרועים מותר לרעות בכל האזור, עד לגדרות ההתנחלות. השוטרים הבהירו את המצב למתנחלים ואסרו עליהם להמשיך ולגרש את הרועים מהאזור. ביום רביעי, 11.2, דיווחו הרועים על מרעה ללא הפרעה. ואולם, ביום שישי, 13 במארס, חזרו המתנחלים לגרש רועים מכל האזורים הסמוכים להתנחלות. פעילים הזעיקו את המשטרה, אך זו החליטה להישמע למתנחלים ולאסור את המרעה באזור, למרות שהשוטרים הודו בפני הפעילים שהם מכירים את החלטת המת”ק בנושא מיום שני.
גם בעוג’ה דרום, מתנחל גירש ביום ראשון (10.3) את הרועים ומיד אחריו הגיע גם הצבא ומנע את המרעה באמצעות צו שטח צבאי סגור. לעומת זאת בימים שלישי, רביעי וחמישי המרעה באזור זה עבר ללא הפרעה.
ביום שישי קיימו פעילים יום עבודה משותף עם חקלאים פלסטינים ממזרח ליריחו.
בצפון הבקעה דווח על גירוש רועים בידי מתנחלים מעין אל חילווה ביום ראשון. ביום שני ליוו פעילים רועים מפארסיה והמרעה עבר ללא הפרעה.

עיסאוויה
במהלך השבוע נשמר בשכונה שקט יחסי, אך במוצ”ש (14.3) שוב נכנסו לכפר כוחות גדולים של משטרה וחידשו את מסכת ההתעמרות האלימה.

דרום הר חברון
פעילים ליוו בשבת (14.3) מרעה באום אל עמאד.
במהלך השבוע דווח על שני אירועים שבהם מתנחלים רדפו אחר פלסטינים שעסקו בקטיף כעוב (עכובית), זאת למרות שעל פי התקנות החדשות של רשות הטבע והגנים מותר לקטוף את הצמח לשימוש עצמי (ראו: לאחר עשרות שנים הותר לקטוף את צמח העכוב,הפופולרי במטבח הערבי(
לקריאה נוספת: https://www.haaretz.co.il/nature/.premium-1.8659119