יום ראשון, 22 במרץ 2020 השבוע, 15 עד 21 במארס, בשטחים הכבושים

בתמונה: משמרת המחאה בשייח’ ג’ראח, יום שישי 20.3.2020


משמרת המחאה הקבועה התקיימה בשייח’ ג’ראח בירושלים תוך שמירה על הצווים נגד התקהלות; משטרת מחוז ירושלים ממשיכה להתפרע בעיסאוויה יום אחר יום תוך הפרה בוטה של תקנות משרד הבריאות, שוטרים היכו באכזריות פעיל פלסטיני שתיעד את המתרחש; מתנחל ממאחז בדרום הר חברון פלש עם עדרו לשדות סוסיה הפלסטינית וגרם נזק ליבול, כן הושחתו עצי זית; שירותי הבריאות הפלסטינים הורו על מניעת מעבר בין קהילות דרום הר חברון וגישה לעיר המחוז יאטה, במסגרת המאמצים למנוע את התפשטות הקורונה; מתנחלים ממאחז ליד רימונים פולשים עם עדריהם לשדות פלסטינים זרועים, המשטרה סירבה להגיע

מזרח ירושלים
רוב ימי השבוע, שעמד בסימן הבידוד החברתי, המשיכה משטרת מחוז ירושלים להציב חסימות ביציאות מעיסאוויה וכן בלב השכונה. שוטרי המחוז ביצעו בידוק שרירותי ברכבים ובכך החמירו את פקקי התנועה ויצרו התקהלויות והתגודדות של עוברי אורח רבים ברחוב.
פעילות כוחות השיטור כוללת עיכוב שרירותי של תושבים לצורך בדיקת תעודות זהות ו/או חיפוש גופני, מגע פיזי עם עוברי אורח ברחוב כאשר השוטרים מתקרבים אליהם ולעתים אף באים איתם במגע פיזי כדי לסלק אותם בכוח מהרחוב. הכוחות מכים ודוחפים תושבים, חותרים לפשוט על בתי מגורים, יורים גז, רימוני הלם וכדורי ספוג ללא הבחנה לעבר התושבים ובתי המגורים. מספר גדול של חיילים ושוטרים עומדים ברחובות, ותועדו גם בכניסה לבתים. עשרות נעצרו בשכונה – וכמעט כולם משתחררים עוד באותו יום.
ביום רביעי תקפו השוטרים פעיל פלסטיני שצילם את התנהגותם והיכו אותו באכזריות.
השוטרים נכנסים ללא אמצעי מיגון מקורונה, ובכך מסכנים הן את עצמם, הן את תושבי הכפר שאיתם הם באים במגע, וגורמים להתקהלויות שאותן מנסים צווי משרד הבריאות למנוע.
ראו דיווח ב”הארץ”: ללא אמצעי מיגון ובניגוד להנחיות הממשלה, המשטרה ממשיכה בפעילות בעיסאוויה
https://www.haaretz.co.il/health/corona/1.8694128
בשכונת שייח’ ג’ראח ירושלים התקיימה גם השבוע משמרת המחאה הקבועה, תוך הקפדה על הצווים המונעים התקהלות.

דרום הר חברון
המתנחלים מגבירים את מאמציהם לגרש רועים מאדמות מותרות במרעה, לעיתים בסיוע הצבא. השבוע דווחו מקרים כאלה באזורים הסמוכים לחוות מעון שליד טוואני בימים שני ושישי, באום זיתונה ביום רביעי, ובאום אל עמאד ביום חמישי. בכל המקרים המדווחים עמדו הרועים על זכויותיהם ונשארו באדמות המרעה.
פעמיים השבוע, בימים רביעי ושישי, פלש מתנחל עם עדרו לאדמות פרטיות וזרועות של תושבי סוסיה הפלסטינים, וגרם נזק רב. הזדעקות של התושבים למקום, ודיווח למשטרה ולמת”ק, גרמו לו להסתלק לבסוף.
ביום חמישי התגלו שלושה עצי זית בוגרים מושחתים מתחת לרוג’ום בסוסיה (חלקה סגורה בפני ישראלים בצו אלוף). למקום הגיעו כוחות והוגשה תלונה למשטרה בשטח. גשש גילה עקבות שהובילו לאחד הקרוואנים הסמוכים לוואדי שבו מתגורר המתנחל שנכנס בערב קודם עם עדרו לאדמות הכפר.
במסגרת המאמצים למנוע את התפשטות הקורונה, הוציאו שירותי הבריאות הפלסטינים צווים המונעים מעבר מאזור לאזור, כולל גישה של קהילות דרום הר חברון לעיר המחוז יאטה. המועצות המקומיות התארגנו לרכז את רשימות הקניות של הקהילות ולבצע את הרכישה של צרכי מזון, תרופות וכיוצא בזאת במרוכז באמצעות אנשים שלהם אישור מעבר מיוחד.

בקעת הירדן וגב ההר
פלישות מתנחלים עם צאן לתוך שדות זרועים הפכו שיגרה באזור התנחלות רימונים שבגב ההר. לפני שנתיים כילו עדרי המתנחלים שפלשו לאדמות אלה למעלה ממחצית היבול. בשנה שעברה הצליחו פעילים לצמצם את הנזקים בצורה משמעותית עלי ידי סיורים, וטלפונים לצבא ולמשטרה. ואולם, השנה קם באזור מאחז חדש, שתושביו הצליחו למנוע מהפלסטינים תושבי האזור להשלים את החריש והזריעה בעונה, וכעת הם גם יוצאים ממאחז זה לרעות בשדות הפלסטינים.
בשבוע שעבר הצליחו הפעילים להזעיק את המשטרה, והמתנחלים ועדרם עזבו. לעומת זאת, ביום רביעי, 18 במארס, בפעם הראשונה בעשרות מקרים דומים באותו אזור, סירבה המשטרה להגיע בטענה שלדברי הצבא מותר למתנחלים לרעות את צאנם שם – על אף ששדות אלה הם אדמות פרטיות בבעלות פלסטינים.
באזור עוג’ה ואדמות נעיימה הסמוכות להתנחלות מבואות יריחו התנהלו השבוע מרעים ללא הפרעה.