יום ראשון, 29 במרץ 2020 השבוע, 22 עד 28 במארס, בשטחים הכבושים

הסלמה קשה בכל האזורים: מתנחלים ממאחזים והתנחלויות בדרום הר חברון, בבקעת הירדן ובגב ההר תוקפים רועים, חקלאים וקהילות פלסטיניות בסיוע מלא מהצבא, בחסות הסגר ובהעדר פעילים בשטח; נער לוקה בשכלו מטובא שקטף כעוב נעצר, נאזק והובל למחנה צבאי מרוחק, משם שוחרר ללא טלפון או קשר עם משפחתו; מתנחלים מחוות מעון יוצאים יום אחר יום לתקיפות ויידוי אבנים על הכפר טוואני, בין היתר שיסו כלב שנשך ופצע פלסטיני בבטנו – ואילו חבריו נפצעו ממכות וגז מדמיע מידי החיילים, שתקפו אותם באלימות במקום לגרש את הפורעים; פלישות מהמאחזים בגב ההר לשדות הפלסטינים ותקיפות הרועים גרמו השבוע לכמה קהילות לפרק את אוהליהן ולעזוב; בצפון בקעת הירדן ובדרומה יצאו כוחות הכיבוש למסע הרס בעיצומו של מצב החירום, הרסו מבני מגורים ומסגד והחרימו חומרים שנועדו להקמת שתי מרפאות.

בתמונה: פורעי חוות מעון תוקפים עם כלבים ונשק שלוף פלסטינים מטוואני על אדמתם

דרום הר חברון
המתנחלים מנצלים את מצב החירום והיעדרם של פעילים כדי להסלים את ההתעמרות בתושבים הפלסטינים ולגרש אותם מאדמותיהם, וכוחות הצבא מסייעים להם בכל דרך.
ביום ראשון, 22 במארס, גירשו כוחות הצבא רועים באזור חרובה שליד טוואני, וביום שלישי מתנחלים גרשו רועים ליד התנחלות שמעה. בשני האזורים הגירוש היה משטחים שבהם אין כל מניעה חוקית למרעה.
ביום שני (23.3) הזעיק רבש”צ מעון את הצבא כדי להתעלל בנער עם פיגור שכלי מטובא שקטף כעוב. החיילים עצרו את הנער, אזקו אותו והחרימו את הכעוב והמספריים. הוא נלקח למחנה הסמוך למחסום יתיר. לנער אין טלפון וכאשר שוחרר לבסוף הוא הלך ברגל ממחסום יתיר עד כאוויס, ורק שם נוצר קשר עם משפחתו. רבש”צ מעון הזעיק את הצבא גם ביום חמישי, הפעם כדי לגרש רועים שרעו באדמותיהם הפרטיות בעמק חאלי הסמוך לטוואני. החיילים שהגיעו למקום עיכבו את הרועים קרוב לשעה.
תקיפות מתנחלים על תושבי טוואני והסביבה החמירו מאוד בסוף השבוע. ביום שישי בצהריים תקפה קבוצת מתנחלים באבנים רועים בעמק חומרה, ואחד מהם שיסה בהם את כלבו. אחד הפלסטינים ננשך בידו ובבטנו ונזקק לטיפול רפואי. מתנחל נוסף אחז בידו אקדח תוך שהוא מכוון ומאיים לירות.(סרטון מהתקיפה מצורף למטה). במקביל יצאה קבוצה נוספת של מתנחלים לפאתי הכפר עצמו ויידתה אבנים על הבית הקיצוני. חיילים שהוזעקו לעזרה הגיעו למקום ומיד הכריזו על שטח צבאי סגור והרחיקו באלימות את הפלסטינים תושבי הכפר.
בשבת, בסביבות 14:30, יצאו נערה מלווה בשני בחורים מטוואני לכיוון טובא. מתנחלים ירדו ממאחז חוות מעון לחסום את דרכם ויידו לעברם אבנים. השלושה ניסו לברוח בחזרה אל הכפר אך מתנחלים נוספים, עם כלביהם, הצטרפו ורדפו אחר הנערים עד הבית הקיצוני של טוואני, והחלו ליידות אבנים לכיוון הכפר. למקום הגיעו חיילים, ובמקום לטפל במתנחלים פנו מיד לגרש את הפלסטינים, ירו עליהם גז מדמיע והיכו אותם באלימות. תושב פלסטיני נפגע משאיפת גז, פצוע שני נפגע בידו כאשר מתנחל ניסה לחטוף מידו את מכשיר הטלפון. פצוע שלישי הוכה בראשו ע”י חייל באמצעות קת רובה תוך כדי מעצרו. הצבא עצר אותו ועוד שני פלסטינים תושבי הכפר. שניים מהעצורים שוחררו בהמשך הערב והשלישי עדיין במעצר. אף מתנחל לא עוכב או נעצר. במשך כל שעות אחר הצהריים ועד השעה שבע בערב המשיכו המתנחלים גלי תקיפות בעמק חומרה ובפאתי טוואני.
בחסות הסגר פלשו מתנחלים עם חמוריהם לחלקות אדמה מעובדות בבעלות פלסטינית באום אל עראייס, וגרמו נזק רב.
מאז החלת הסגר מונעים החיילים במחסום יתיר את מעבר בני משפחת אבו קביטה, הכלואים מעבר לגדר ההפרדה ב”אזור התפר”, לכיוון הערים הפלסטיניות שבהן הם תלויים לצרכי אספקה ושירותים רפואיים. ביום חמישי (26.3) בערב נזקק אחד מילדי המשפחה לטיפול רפואי דחוף, אך עוכב במחסום ורק לאחר זמן רב הצליחו להעבירו לטיפול.

בקעת הירדן וגב ההר
באזור התנחלות רימונים שבגב ההר ממשיכות מדי יום פלישות מתנחלים מהמאחז החדש לשדות מעובדים של פלסטינים. השבוע הם איימו על תושבי אחת הקהילות וגרמו להם, ולקהילות רועים נוספות באזור, לפרק את האוהלים ולעזוב.
ברשאש ממשיכים מתנחלי המאחז בפריצת דרך בלתי חוקית בתוך שטח אש. במקרה אחד השבוע, פעילים תעדו את הפעילות ואת חזרתם של הכלים הכבדים אל המאחז – שנמצא בתוך בסיס צבאי – ומסרו את העדות המצולמת לקציני הצבא והמנהל האזרחי.
תושבי קהילות הרועים בצפון הבקעה – ח’אלת מקחול, חומסה , אל חדידיה , ראס אל אחמר ואחרות – סובלים ממצוקה תזונתית וכלכלית בשל הסגרים המונעים מעבר אל הערים הפלסטיניות.
גם באזור זה מנצלים המתנחלים את העדרם של פעילים כדי לגרש רועים מאזורים נרחבים יותר ויותר, בסיוע נמרץ של כוחות הצבא. ביום רביעי, 25 במארס, תקפו מתנחלים ממשכיות בגיבוי הצבא רועים מעין אל-חילווה. החיילים עצרו שני רועים, שאותם שיחררו שעות ספורות מאוחר יותר. מתנחלים תקפו את בנו של אחד הרועים העצורים, שנפגע ופונה לטיפול רפואי בטובאס.
במקביל, בעיצומו של מצב החירום, יצאו כוחות הכיבוש ביום חמישי (26.3) למסע החרמה והרס של מבנים. בח’רבת איבזיק שבצפון בקעת הירדן הוחרמו מוטות, יריעות וחומרים שנועדו להקמת שתי יחידות מרפאה, וכן ארבעה מבני מגורים שנועדו כסיוע חרום למשפחות שבתיהם נהרסו לא מכבר, ומסגד.
באותו יום הרסו הכוחות גם שלושה מבני מגורים בעין א-דיוכ, בדרום בקעת הירדן.

מזרח ירושלים
משטרת מחוז ירושלים ממשיכה לפשוט על עיסאוויה כמעט מדי יום לפנות ערב, מקימה מחסומים, מפעילה אלימות ויוצרת במכוון התקהלויות.
משמרת המחאה בשייח’ ג’ראח התקיימה גם ביום שישי האחרון תוך הקפדה על נהלי החירום.