יום ראשון, 17 במאי 2020 השבוע, 9 עד 16 במאי, בשטחים הכבושים

השבוע מלאה שנה למבצע המתמשך של התעמרות משטרת מחוז ירושלים בעיסאוויה, ועוד היד נטויה: 41 פשיטות משטרה בכוחות גדולים על עיסאוויה דווחו רק בשבועיים האחרונים; צבא הכיבוש הרס מבנים של קהילות בגב ההר, במרכז ובצפון הבקעה, על אף הרמדאן והקורונה – וכן מבנה או שניים במאחזי מתנחלים חדשים, שנבנו שוב תוך שעות; באזור עוג’ה נמשך גירוש רועים על ידי הצבא, וגם באזור צומת טייבה נדרשת נוכחות מתמדת של פעילים לנוכח הטרדות המתנחלים והצבא

בתמונה: מרעה ליד צומת טייבה

בקעת הירדן וגב ההר
בגב ההר ובעוג’ה התקיימו השבוע ליוויי רועים כמעט מדי יום.
באזור צומת טייבה הליווי מתקיים בשתי משמרות, בבוקר ואחה”צ. בכל המקרים המתנחלים נצמדו עם עדריהם לרועים הפלסטינים שנותרו במקום, אך נמנעו מאיומים, אלימות, וכניסה לשטחים מעובדים. ביום חמישי, 14 במאי, הרסו כוחות הכיבוש 4 מבנים במאהל של אחת מקהילות הרועים סמוך לצומת טייבה. הכוחות הרסו גם מבנה או שניים במאחזי מתנחלים בסביבה, אך ע”פ הדיווח הללו נבנו מחדש תוך שעות ספורות.
בעוג’ה דווח ביום שני (11.5) שהצבא גירש מכל אזור המרעה רועים שיצאו ללא ליווי פעילים. למחרת חזר הצבא וגירש את הרועים, על אף ליווי פעילים. לעומת זאת, ביום רביעי עבר הליווי ללא כל הפרעה. רכב צבאי נראה יוצא מחוות עומר, אך התעלם מהרועים ומהפעילים שליוו אותם.
ליוו הרועים בשני האזורים, גב ההר ועוג’ה, כרוך בנפח פעילות גדול מאד, ויש צורך בהתגייסות פעילות ופעילים רבים נוספים במהלך השבועות הקרובים.
להצטרפות, צרו נא קשר עם אריק: 050-5607034
ביום רביעי הרסו כוחות הכיבוש שני מבנים בפסאיל שמרכז הבקעה, ולמחרת, 14 במאי, שלושה מבנים נוספים בראס אל אחמר שבצפון הבקעה. שלא כבעבר, שלטונות הכיבוש אינם נמנעים עוד מהריסות במהלך ימי צום הרמדאן. ע”פ נתוני OCHA, מאז תחילת חודש הרמדאן השנה, ב־24 באפריל, ועד 11 במאי, נהרסו או נתפסו בשטחים שתחת כיבוש ישראלי 19 מבנים, לעומת 13 בכל תקופת הרמדאן ב־2019, אחד ב־2018 ואף לא אחד ב־2017.

עיסאוויה
במהלך השבועיים שבין 28 באפריל ועד 11 במאי תיעדו תחקירניOCHA 41 מקרים של כניסת כוחות מאסיביים של משטרה לעיסאוויה למטרות חיפוש ומעצרים. ע”פ דיווחי התושבים, כניסות כאלה ממשיכות גם השבוע באופן יומיומי.
השבוע מלאה שנה לגל ההתעמרות הקשה של כוחות המשטרה בשכונה. אחרי שנה עם מאות מעצרים, הרוג אחד, עשרות רבות של פצועים שחלקם יוותרו נכים למותר ימיהם, נזק רב וחסר הבחנה לרכוש, ושיבוש חיי כלל התושבים בכפר בכל שעות היום והלילה, לא נראה שהמבצע המשטרתי הביא לשינוי כלשהו, לא במידת שיטור היתר ואלימות המשטרה, ולא בנחישות עמידתם של תושבי השכונה אל נוכח התעמרות כוחות הכיבוש.

בדרום הר חברון עבר שבוע שקט ללא אירועים מיוחדים.