יום ראשון, 5 ביולי 2020 השבוע, 28 ביוני עד 4 ביולי, בשטחים הכבושים

בעיצומו של משבר הקורונה המחריף והסגר שחודש בדרום הר חברון מסר הצבא צווי הריסה לבור מים ומבנים בכמה יישובים פלסטינים באזור, כולל מבנה שירותים מפח; בירושלים הרסו כוחות הכיבוש מבנים בג’בל מוכבר וכן בעיסאוויה, בניגוד להסכם עם העירייה להשעיית ההריסות שם לחצי שנה בשל תהליך אישור תוכנית מתאר; בעוג’ה תועדה מפקדת כוח צבאי מבקשת הוראת צו שטח צבאי סגור ומפות ממתנחל ממאחז “חוות עומר”

בתמונה: שני רבש”צים, מהתנחלות מעון ומהתנחלות כרמל, בסיור לסילוק מבנה שירותים מפח בקהילת אום אל חיר הפלסטינית

בקעת הירדן וגב ההר
בשנים האחרונות נתקלו פעילים באזור עוג’ה שוב ושוב בהתנהלות מבישה של הצבא, המציית לפקודות מתנחל (שהוא מפקד “יחידה מובחרת” במיל.) מהמאחז המכונה “חוות עומר”, ומגרש את הרועים הפלסטיניים בכל האזור משטחי המרעה שלהם. ביום ראשון, 28.7, לאחר שכוח צבא דרש מרועים להסתלק מהשטח מבלי שהציג צו שטח סגור, צולמה מפקדת הכוח כשהיא מטלפנת לאותו עומר, ומבקשת ממנו צו שטח צבאי סגור ומפות. בתוך כמה דקות הגיע מתנחל מהמאחז אל הכוח והצו הוצג בפני הפעילים, שעזבו את המקום. ליווי רועים התקיים בהמשך השבוע גם בימים שלישי ורביעי, בלא כל הפרעה. לעומת זאת בימים שני ושבת, כאשר הרועים היו ללא ליווי, הגיע אליהם מתנחל על טרקטורון וגירש את העדרים.
ביום שישי (3.7) תעדו פעילים את המשך הבנייה במאחז החדש שליד רשאש שבגב ההר.
ליווי הרועים בשני האזורים, גב ההר ועוג’ה, כרוך בנפח פעילות גדול מאד, ויש צורך בהתגייסות פעילות ופעילים רבים נוספים במהלך השבועות הקרובים.
להצטרפות, צרו נא קשר עם אריק: 050-5607034

דרום הר חברון
במהלך השבוע נמשכו העבודות במאחז החדש של סוסיה, כולל עבודה עם כלים כבדים. מתנחלים מהמאחז גירשו ביום שישי רועה שרעה עם עדרו בוואדי סוויד הסמוך.
בשל התפרצות מחודשת של הקורונה באזור חברון ויאטא, הטילה הרשות הפלסטינית סגר בכל אזור דרום הר חברון, אך סגר זה לא מנע מכוחות הכיבוש לחלק השבוע צווי הריסה לבור מים באזור אום זיתונה, ולשישה מבנים בטוואני וברכיז. לתשומת לב מיוחדת זכה מבנה שירותים מפח באום אל חיר: ביום שלישי, לאחר שסיימו לחלק צווים באזור טוואני, המשיכו החיילים לאום אל חיר, שם הוביל אותם רבש”צ התנחלות “כרמל” הסמוכה אל מבנה שירותים שנטען שהוא חדש. פקח המנהל האזרחי איים על התושבים שאם המבנה לא יוסר, יוצא נגדו צו או שהוא יוחרם. בשעות הערב של אותו יום שוב הזעיק רבש”צ ההתנחלות את כוחות המנהל האזרחי אל אותו מבנה שירותים, ולמחרת שב פעם נוספת למקום ובחן את מבנה הפח הדל שעדיין ניצב שם.
פרטים והרשמה לפעילות בדרום הר חברון
(לא בסמס): 055-2770168
אנא עשו מאמץ להירשם עד יום חמישי בערב כדי שנוכל לארגן מקום לכולכם\ן.
לצערנו לא נוכל להבטיח מקום לפונות/ים לאחר שעה זאת.
זיכרו להביא תעודת זהות, מים, כובע ואוכל למשך היום
כדאי לקחת בחשבון הבדלים תרבותיים בבחירת הלבוש.

מזרח ירושלים
ביום רביעי הרסו שלטונות הכיבוש שני מבנים בעיסאוויה, ושניים נוספים בג’בל מוכבר. כזכור, מתקיים כרגע תהליך של בחינת תכנית מתאר לעיסאוויה, ועריית ירושלים הבטיחה לתושבים שבמסגרת התהליך לא יבוצעו בכפר הריסות למשך חצי שנה. זו הפעם השנייה שמבוצעות הריסות בעיסאוויה במהלך חצי השנה המובטחת.
משמרת המחאה השבועית בשייח ג’ראח ממשיכה להתקיים תוך הקפדה על נהלי החירום. התושבים מוחים על גזל בתיהם, השתלטות המתנחלים על השכונה, וייהוד מזרח ירושלים וקוראים לכל מי שתומך/ת במאבקם להצטרף אליהם.
נפגש ביום שישי בשעה 16:00, בגן שייח ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.