יום ראשון, 6 בספטמבר 2020 השבוע, 30 באוגוסט עד 5 לספטמבר, בשטחים הכבושים

סוכל עוד ניסיון של מתנחלים להקים מאחז חדש ליד בירין, בנפת חברון; הצבא דיכא באלימות משמרת מחאה של חקלאי הכפר שופה (נפת טל כרם) נגד גזל אדמותיהם לטובת כביש גישה למאחז הלא חוקי “אבני חפץ”, שהוקם על אדמתם – קצין תועד מכה בפראות פלסטיני בן שישים; מתנחלים תוקפים זה זמן רועים מדיר ג’ריר שבגב ההר ומתנכלים לעדריהם – דרושים פעילים לליווי יומיומי שם וכן בחמרה ובעוג’ה שבבקעת הירדן; פלסטינית בחודש תשיעי להריונה נפצעה מיידוי אבנים על ידי עשרות מתנחלים על מכוניות פלסטיניות בכביש 60; החרמות ציוד, חבלות והריסות מבנים על ידי כוחות צבא בזיף ובג’ינבה בדרום הר חברון, וכן ליד תקוע (נפת בית לחם), בוואדי אל-סיק שבגב ההר ובשכונות מזרח ירושלים

בתמונה: הריסות והשחתת שקי תבואה בג’ינבה, דרום הר חברון

בקעת הירדן וגב ההר
בעוג’ה שבדרום בקעת הירדן ליוו פעילים רועים פלסטינים בימים שלישי עד שישי השבוע, בכל המקרים בלא אירועים מיוחדים.
ביום רביעי, 2.9, הוזעקו פעילים בעקבות דיווח על תקיפת רועים מקהילת דיר ג’ריר הסמוכה לצומת טייבה שבגב ההר. כשהגיעו למקום הספיקו לצלם את המתנחל התוקף, ושמעו מהרועים שהוא מטריד אותם מזה זמן, מיידה אבנים בעדר, מאיים ותוקף אותם פיזית. למחרת, חמישי, וביום שישי, ליוו שם פעילים את העדרים, ובשני המקרים נראה שנוכחותם גרמה למתנחלים להישאר עם עדריהם רחוק מהרועים הפלסטינים. לעומת זאת, ביום ראשון, 6 בספטמבר, מתנחל הוביל את עדרו במכוון אל עדרי הפלסטינים, והפעילים מנעו מהעדרים להתערבב והזעיקו את המשטרה. שוטר הגיע, אך סירב להתערב.
ביום רביעי הרסו כוחות הכיבוש שני 2 מבני מגורים ומבנה חקלאי בוואדי א-סיק שבגב ההר, שם נהרסו כבר בשבוע שעבר 9 מבנים.
בצפון בקעת הירדן ליוו פעילים מרעה בחמרה בימים שלישי, רביעי וחמישי. הפורע המקומי העדיף לשמור מרחק מהרועים הפלסטינים, מלבד ביום רביעי, אז הגיע לשטח מלווה בפעיל ימין מוכר, שהתמקד בהטרדת הפעילים, בעוד המתנחל מחמרה מנסה לגרש את העדר של הפלסטינים, שכבר היה ממילא בדרכו הביתה.
בסמרה הסמוכה דווח שבמהלך השבוע שעבר הגיעו מתנחלים למאהל הפלסטינים וגנבו ממנו קונסטרוקציות להקמת אוהלים. בעונה זו של השנה המאהל נטוש, וגם בשנה שעברה שימש כיעד אהוד על חוליות השוד של מתנחלי המאחזים בסביבה.
כרגע יש צורך בליווי רועים כמעט יומיומי בשלושה מוקדים, עוג’ה, דיר ג’ריר וחמרה, ולשם כך נדרשים מתנדבים רבים.
להצטרפות, צרו נא קשר עם אריק: 050-5607034

דרום הר חברון
ביום ראשון, 30.9, ניסו שוב מתנחלים להקים מאחז מדרום מזרח לעיר חברון, ליד בירין, משם פונו בשבוע שעבר. כ-30 מתנחלים הגיעו למקום והקימו מבנים ואהלים. התושבים הפלסטינים הזעיקו את המשטרה, ובלילה הגיעו כוחות ופינו את המאחז.
ביום רביעי, 2.9, ניסו כוחות צבא להציב גרוטאת רכב משוריין באדמות סוסיה סמוך לאוהלי התושבים הפלסטינים, לצרכי אימונים צבאיים. פעילים פלסטינים התנגדו והגרוטאה הועברה לבסוף לסביבות הבסיס הצבאי הסמוך, ושם שימשה את החיילים לאימונים. בהמשך היום מנעו חיילי אותו בסיס את מעבר תושבי סוסיה בכביש המוביל לעיר המחוז יאטה.
באותו יום גם החרימו כוחות הכיבוש תחנת דלק בזיף, ומשם המשיכו לגינ’בה והרסו ביישוב שני מבני מגורים ודיר צאן, גרמו נזקים קשים למערכת החשמל, וקרעו שקי תבואה.
בשבת, 5 בספטמבר, שוב דווח שכוחות הצבא הסרים לפקודתם של מתנחלי המאחז החדש באום זיתונה גירשו רועים פלסטינים שרעו באדמות פלסטיניות פרטיות.
פרטים והרשמה לפעילות בדרום הר חברון (לא בסמס): 055-2770168

ברחבי הגדה וירושלים
ביום שלישי, 1 בספטמבר, החרימו כוחות הכיבוש חומרי בניה סמוך לכפר תקוע שבנפת בית לחם.
בצפון הטריטוריה הפלסטינית הכבושה ניסו ביום שלישי חקלאים מהכפר שופה (נפת טול כרם) לקיים משמרת מחאה נגד גזל אדמותיהם החקלאיות לצורך הקמת כביש למאחז הבלתי חוקי “אבני חפץ” (שאף הוא הוקם על אדמות תושבי הכפר שופה). כוחות צבא פיזרו אותם בכח, וקצין תועד תוקף באלימות רבה פלסטיני בשנות השישים לחייו. מאז ה-17 באוגוסט השנה החלו רשויות הכיבוש לסלול כביש על אדמות שהופקעו מתושבי הכפר, ובהן כרמי זית ושקד שפרנסו משפחות רבות. מאז מונעים כוחות הכיבוש מהתושבים גם את הזכות למחות על הגזל.
כן דווח שביום חמישי (3.9) בשעות הערב התקהלו עשרות פורעים מתנחלים על כביש 60 בקטע שבין א-סוויה לתורמוס ע’יה (נפת רמאללה) ויידו אבנים במכוניות פלסטיניות. פלסטינית בחודש התשיעי להריונה נפצעה ולפחות שני כלי רכב של פלסטינים ניזוקו.
בשבת דווח שכוחות הצבא חסמו דרך חקלאית המשמשת את תושבי סינג’יל ואבוווין (נפת רמאללה) כדי להגיע לאדמותיהם החקלאיות. בשבוע שעבר ניסו מתנחלים להקים באזור זה מאחז חדש בתוך שטח B.
בלילה שבין שבת לראשון תועדו במצלמות אבטחה לפחות 8 מתנחלים שהגיעו לחווארה (נפת שכם), ניקבו צמיגי מכוניות וזרקו אבנים על כלי רכב נוספים.
במהלך השבוע התגלו מספר מקרי הדבקה בקורונה בחארס ולכן לא התקיימה שם ביום שישי השבוע ההפגנה השבועית.
להצטרפות לתפילת המחאה השבועית בחארס – אביב avivsky@gmail.com

בירושלים הרסו ביום שני השבוע שלטונות הכיבוש בית מגורים אחד בבית חנינה, ובית מגורים נוסף בג’בל מוקבר.
משמרת המחאה השבועית בשייח ג’ראח ממשיכה להתקיים תוך הקפדה על נהלי החירום. התושבים מוחים על גזל בתיהם, השתלטות המתנחלים על השכונה, וייהוד מזרח ירושלים וקוראים לכל מי שתומך/ת במאבקם להצטרף אליהם.
נפגש ביום שישי בשעה 16:00, בגן שייח ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.