יום שני, 12 באוקטובר 2020 השבוע, 4 עד 10 באוקטובר, בשטחים הכבושים

כנופיות מתנחלים בסיוע מסיבי של חיילים ומשטרה תקפו השבוע רועים, חקלאים ורכוש פלסטיני ברחבי השטחים הכבושים: שישה מוסקים שהותקפו בחווארה נפצעו ושריפה פרצה בכרם; ירי גז של הצבא הגן על פלישת מתנחלים לכפר בורין, שם נפגעו שני ילדים וניזוקו בתים; כרם זיתים שלם הושמד בקאוואוויס; כלבי המתנחלים זרעו חורבן ומוות בעדר כבשים ליד אום זיתונא, ומי שנעצר ועדיין עצור הוא הרועה המותקף; פלישת מתנחלים לשטח פלסטיני פרטי בדיר איסתיא, שם בנו מחדש ‘בריכת שכשוך’ באותו מקום שבו הרס המנהל האזרחי בחודש יולי את מפעלם הקודם – הסתיימה במעצר בעל האדמה הפלסטיני ופעיל שליווה אותו; כל זה קרה מאחורי מסך ההשתקה של כלי התקשורת בישראל, שהתעלמו בעקביות מכל הדיווחים מהשטח

בתמונה: הבריכה שנבנתה כעת מחדש על ידי המתנחלים באותו מקום, לאחר שהמנהל האזרחי הרס אותה בחודש יולי

ברחבי הגדה המערבית
ביום רביעי, 7 באוקטובר תקפו מתנחלים מיצהר מוסקים ופעילים שסייעו להם בחווארה (נפת שכם), כשהם מלווים בחיילים, שלא רק שלא מנעו מהמתנחלים ליידות אבנים במוסקים, אלא אף יידו רימוני הלם וגז במוסקים ובפעילים שאיתם. שישה מן המוסקים נפצעו ובכרם הזיתים פרצה שריפה כתוצאה מרימון הלם שיידו החיילים. האירוע, המתועד היטב בווידאו, לא דווח כלל בתקשורת הישראלית.
ביום שישי, 9 באוקטובר, דיווח תחקירן “יש דין” שקבוצת מתנחלים רעולי פנים ירדו מכיוון המאחז “גבעת רונן” בסביבות השעה 17:30 לעבר בתים בשכונה המזרחית של הכפר בורין. האירוע נמשך למעלה מ-20 דקות, ובמהלכו הגיעו למקום כוחות צבא, שירו גז מדמיע לעבר הפלסטינים. שני ילדים נפצעו כתוצאה משאיפת הגז, ונזק נגרם לבתים. הפורעים חזרו ללא הפרעה לכיוון המאחז. גם במקרה זה האירוע מתועד בווידאו.
במהלך פעולת מחאה שקיימו באותו יום פלסטינים בבית דג׳ן נגד מאחז חדש שהוקם על אדמותיהם, חיילים ירו גז מדמיע ישירות על עשרות מתפללים בזמן תפילת יום השישי. עוד לפני כן ניסה הצבא לפזר את המחאה ברימוני הלם וגז, אך עשרות הצליחו לחזור למקום ולהתפלל. החיילים חסמו את המפגינים יותר מקילומטר מהמאחז, שהוקם לפני כשבועיים.
בשל עונת המסיק לא התקיימה ביום שישי זה ההפגנה השבועית בחארס.
בשבת הותקפו חקלאים ופעילים שליוו אותם בכפר דיר איסתיא הסמוך, בשטח הצמוד לגדר של ההתנחלות י”קיר” ושהבעלות הפרטית עליו מאושרת במסמכים שהמנהל האזרחי הנפיק ובפסיקות קודמות של בית המשפט. בחודש מאי, מתנחלים מיקיר חפרו בשטח בור, יצקו בו בטון, והפכו אותו לבריכת שכשוך, כולל ספסלים שבנו סביב בצל העצים. בעל האדמה הצליח להגיע לשטח מספר פעמים תוך כדי ביצוע העבודות והראה לחיילים ולשוטרים שהוזעקו למקום את מסמכי הבעלות שלו. ואולם, הרשויות הישראליות לא פעלו על מנת לעצור את העבודות (שגם אם לא היו נעשות באדמה פרטית היו לא חוקיות) ובניית הבריכה הושלמה. בעזרת ארגון “יש דין” פנה בעל האדמה למנהל האזרחי ובאורח נדיר ביותר הצליח: המנהל האזרחי הרס את הבריכה בחודש יולי. למותר לציין שלא ננקטו כל צעדים נגד מבצעי העבירה למרות שזהותם היתה ידועה. תלונה שהוגשה למשטרה בצירוף פרטים מזהים של המעורבים בפלישה נסגרה תוך שבוע.
בשבוע שעבר המתנחלים בנו מחדש את הבריכה בדיוק באותו מקום שבו בנו אותה לראשונה.
בשבת הגיע בעל האדמה לשטח מלווה במספר פעילים ישראלים. בתוך 15 דקות הגיע למקום רבש”ץ ההתנחלות, הזעיק כוחות צבא ומשטרה, והשוטרים הודיעו לפעילים שהם מעוכבים בגין “הרס מעיין”. בעל האדמה הציג לשוטר מסמך מהמנהל האזרחי שמודיע על סילוק הפלישה מהשטח שבבעלותו, אבל השוטר הודיע לבעל האדמה ולפעיל ישראלי נוסף שהם מעוכבים מאחר והם דרושים לחקירה וסירב לפרט את סיבת החקירה.
השניים נלקחו למשטרת אריאל. הפעיל הישראלי שוחרר כעבור כמה שעות. בעל האדמה נשאר במעצר באשמת תקיפה והשחתת רכוש, ומעצרו הוארך עד יום שני, 12 באוקטובר.

דרום הר חברון
מתנחלים מהמאחז “מצפה יאיר”, רכובים על אופנועים, פלשו מספר פעמים – בימים ראשון ושלישי השבוע – ליישוב קאוואוויס, התפרעו בין האוהלים והצריפים גם איימו שיפגעו בעצי זית של תושבי הכפר. ואכן, ביום חמישי התגלה כרם זיתים שלם שהוחרב. בשבת תיעדו פעילים את הנזק: כל העצים, 37 במספר, נכרתו מן השורש ואין סיכוי שיתאוששו.
ביום שלישי, 6 באוקטובר, באזור אום זיתונה, תקפו מתנחלים שיצאו מהמאחז החדש שם רועה שרעה בסמוך לכפר תע’אלה, יידו אבנים בצאן ושיסו את כלבם בכבשים. כתוצאה מהתקיפה מתה כבשה אחת, ארבע כבשים הפילו את וולדותיהם, ולפחות שלוש נוספות נפצעו מפגיעת אבנים ונשיכות. לאחר התקיפה הצטרפו חיילים אל התוקפים והאשימו את הרועים בכניסה לאדמות המתנחלים. כעבור כשעה הגיעה לכפר משטרה ועצרה את הרועה שהותקף, בטענה שזרק אבנים על התוקפים. בדיון בהארכת מעצרו שנערך ביום חמישי, האריך שופט צבאי את מעצרו עד יום שני השבוע. מפרוטוקול הדיון עולה שהתוקפים אינם תושבי המקום, ולטענתם היו “בטיול” (בתקופת סגר מחמיר), כן עולה שהמשטרה לא עשתה דבר כדי לברר את טענות הרועים או לתעד את התוצאות המחרידות של התקיפה.
ביום שישי הצטרפו פעילים לפעולת מחאה של תושבי האזור נגד הקמת המאחז החדש ממנו הגיעו התוקפים. על אף נסיונות הצבא לחסום את הדרך, המוחים הגיעו וקיימו תפילה במקום. בשבת ליוו פעילים את הרועים למקום. מתנחל שהחל לרדת לעברם עם כלבים שב על עקבותיו והמרעה עבר ללא הפרעה.

בקעת הירדן
השבוע ליוו פעילים רועים באזור נועימה. המרעה התקיים ללא הפרעה ביום רביעי. ביום שישי הגיע לאזור מתנחל מ’מבואות יריחו’, נסע במהירות לכיוון העדר והחל לצפור עד שהעדר ברח. הרועות ועדריהן נאלצו לחזור לבתיהן.


היום, ה-12 באוקטובר 2020, הוא היום ה-77 לשביתת הרעב של העציר המנהלי מאהר ח’ארס, המאושפז במצב קשה בבית החולים קפלן