יום ראשון, 31 בינואר 2021 השבוע, 24 עד 30 בינואר, בשטחים הכבושים

מתנחלים ממשיכים לפלוש לתוואמין ולקיים שם תפילות בחסות הצבא, שאף ניסה לגרש את בעלי הקרקע הפלסטינים המתגוררים במקום; מתנחלים ממעון, ממבואות יריחו ומגרורותיהן עוסקים בהברחת עדרים פלסטינים באמצעות רחפנים וכריזה, ובהלת הכבשים והעזים ההרות בעונה זו גרמה להפלות; כוחות הכיבוש הרסו השבוע עשרות מבנים בכל רחבי השטחים הפלסטינים

תמונה: מרעה בדרום הר חברון, 30.1.2021

דרום הר חברון
פלישות המתנחלים לתוואמין המשיכו השבוע. בימים ראשון, שני ושלישי הגיעו לשם קבוצות מתנחלים לערוך תפילה. הצבא לא מנע את כניסתם לאזור הסגור בפני ישראלים בצו אלוף, ולעומת זאת הוציא בימים שישי ושבת צווי שטח צבאי סגור כדי למנוע מפעילים להגיע ולתמוך בבעלי הקרקע המתגוררים במקום. בשני ימים אלה ניסו חיילים להשתמש בצו כדי לגרש את בעלי הקרקע הפלסטינים ממגוריהם ומאדמתם, ורק בהתערבות עו”ד נמנע גירושם.
כמו באזורים אחרים בשטחים הכבושים, מתנחלי ‘מעון’ והמאחז ‘חוות מעון’ משתמשים ברחפנים כדי להבהיל עדרי צאן של תושבים פלסטינים ולפזרם. בעונה זו, שבה רבות מהכבשים והעיזים בהריון, תוצאת המנוסה של העדרים היא הפלות. בשבת ליוו פעילים רועים באזור זה, והמרעה עבר בשלווה כמעט עד סיומו, אז הגיע למקום רכב של מתנחל מחוות מעון, שקרא לצבא לגרש את הרועים.
בשבת (30.1), פעילים ליוו חקלאים פלסטינים לאדמותיהם הסמוכות למאחז ‘חוות טליה’ כדי לשתול עצים. כשהגיעו למקום גילו שבשטח, אותו חרשו וזרעו לפני שבועיים, התבצעו עבודות עפר על ידי כלי הנדסי שעל פי העקבות שהשאיר הגיע מתוך המאחז. בעלי הקרקע הזמינו משטרה כדי להגיש תלונה ולתעד את הנזק, אך אז הגיעו חיילים, הציגו צו שטח צבאי סגור ומנעו מבעלי הקרקע לחכות למשטרה במקום, כמו גם לשתול באדמותיהם.
הפעילים הגיעו לדרך לביר אל עיד והסירו ממנה סלעים שהציבו שם מתנחלים ממאחז ‘מצפה יאיר’ במטרה לחסום אותה.
בסיום היום נערך ביקור סולידריות בזנוטה, שם התקבלו השבוע 14 צווי הריסה על אוהלים, דירים, מבנים קהילתיים ומבנה המרפאה המשרתת את תושבי הכפר.

בקעת הירדן
גם בעוג’ה שבדרום הבקעה דווח על מתנחלים מ’מבואות יריחו’ ומהמאחז הסמוך שהשתמשו ברחפנים כדי להבהיל עדרים ולהניסם. ביום חמישי, 28.1, פעילים שליוו מרעה באזור היו עדים להפעלת רחפן. למחרת, שוב ליוו פעילים את הרועים, והפעם יצאו מתנחלים מהמאחז וגירשו את הרועים מחלק מאזורי המרעה.
בצפון הבקעה ליוו פעילים מרעה באזור פארסייה ביום שני (25.1). מתנחלים הגיעו למקום, טענו שהאדמות שלהם וגירשו את הרועים. פעילים שהתלוו לרועה בחמרה באותו יום שמעו ממנו שמאז הקמת מאחז חדש באזור מתנחלים מגרשים אותו ומיידים אבנים בצאן כמעט מדי יום.
ביום שלישי ליוו הפעילים רועים באזור עין אל חילווה, והמרעה עבר בשקט, וביום רביעי חזרו לפארסייה, אך בשל הגשם לא התקיים מרעה. במהלך השבוע דווח שמתנחלים החרימו פרה של רועים פלסטינים באזור אום זוקא, וכן העלו באש את האוהל המשמש את הרועים כאשר אלה לא שהו בו. עוד דווח שהמתנחלים מכניסים את עדריהם לשדות הפלסטינים ומכלים את התבואה שנבטה בהם.

ברחבי השטחים הכבושים וירושלים
גל נרחב של הריסות בכל רחבי השטח הפלסטיני: ביום שני הרסו כוחות הכיבוש 3 מבנים בלובן א שרקייה (נפת שכם), ומבנה נוסף בנבי אליאס (נפת קלקיליה). ביום שלישי הרסו 9 מבנים בחמאמת אל מלח שבצפון בקעת הירדן. ביום רביעי, 27.1 הרסו כוחות הכיבוש בדרום הר חברון 3 מבנים באום קוסה, כולל התחלת בנייה של מסגד, והחרימו מבנה שירותים מפח ברכיז. באותו יום, רביעי, הרסו 5 מבנים בטייבה (נפת רמאללה), ו-3 מבנים באל-מונטאר, ביר אל מסקוב וחאן אל אחמר שממזרח לירושלים. ביום חמישי הגיעו הכוחות למרכז בקעת הירדן והרסו 5 מבנים בוואדי אל אחמר ו-10 מבנים נוספים, מהם שלושה מבני מגורים, בפסאיל.
באזור ירושלים הרסו שלטונות הכיבוש השבוע שלושה מבנים, בעיסאוויה, בוולאג’ה ובענתה.
משמרת המחאה השבועית בשייח’ ג’ראח ממשיכה להתקיים תוך הקפדה על נהלי החירום. התושבים מוחים על גזל בתיהם, השתלטות המתנחלים על השכונה, וייהוד מזרח ירושלים וקוראים לכל מי שתומך/ת במאבקם להצטרף אליהם.
נפגש ביום שישי בשעה 15:00, בגן שייח’ ג’ראח, דרך שכם פינת רחוב דלמן.